Barierki techniczne służą poprawie bezpieczeństwa zarówno pieszych jak i kierowców na drodze. Ustawione w odpowiednim miejscu ostrzegają przed wystąpieniem niebezpieczeństwa i w sposób właściwy kierują ruchem. Jest wiele elementów tego typu, a producenci proponują coraz to nowsze rozwiązania. I dobrze, ponieważ zapewnia to projektantom ruchu narzędzia do ich projektów w dziedzinie poprawy bezpieczeństwa, a każdy produkt, którego jest to celem wart jest swojej ceny.

Odbojnica prosta jako podstawowy element barier technicznych

odbojnice prostePieszych po właściwym torze można pokierować tylko stosując odpowiednio mocne, wielki i widoczne zabezpieczenia. Do takich bez wątpienia należą techniczne barierki bezpieczeństwa, które na pewno każdy z nas już nie raz widział na drogach. Zazwyczaj występują w kolorze jaskrawo żółtym z pomalowanymi czarnymi pasami. Taka kolorystyka gwarantuje wysoki poziom widoczności tych barierek. Dominują wśród nich odbojnice proste wykonane z grubych kawałków rur metalowych. Są to dość wytrzymałe elementy, które jeśli będą odpowiednio zamontowane to wytrzymają niewielkie uderzenie samochodu osobowego. Ich celem jest nie tylko ochrona pieszych przed uderzeniem, ale także uświadomienie pieszych, że w tym miejscu przejście jest niedozwolone. Barierki techniczne różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim ich wymiarami. W zależności od miejsca ich usytuowania mogą być to wersje wysokie lub niskie, długie na 80 centymetrów lub na 120 cm. Wymiarów jest naprawdę sporo – można się o tym przekonać przeglądając katalogi producenta. Oprócz barierek mocowanych na stałe, często spotyka się także barierki obrotowe. Występują one w postaci słupka do którego jest przymocowana na zawiasach mniejsza barierka, która blokuje nam drogę. Oczywiście możemy ją bez problemu uchylić, tylko chodzi o to, żeby w pierwszym momencie zagrodziła ona przejście pieszemu, w taki sposób, aby wymuszała na nim skupienie uwagi na miejscu, w którym się znajduje. Takie barierki umieszcza się często przed przejściem przez niestrzeżony przejazd kolejowy lub tramwajowy.

O tym ile istnień uratowały do tej pory barierki techniczne takie jak odbojnice można by pisać książki. Jest zresztą wiele opracowań, które to zbadały i poświadczą o prawdziwości tego stwierdzenia. Nie ukrywajmy, że fizyczna przeszkoda wpływa na działania pieszych i rowerzystów, a także kierowców pojazdów. Z tego powodu jest ona bardzo skuteczna w dziedzinie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i myślę, że jeszcze przez długi czas będzie to najlepsze rozwiązanie.