Niemalże każdy z nas chciałby mieszkać w świetnie urządzonym domu. Decydując się na samodzielną aranżację wnętrz możemy być zaskoczeni jak wiele pomysłów możemy mieć na poszczególne pomieszczenia. Mnogość wzorów, stylów, kolorów, materiałów i faktur może przytłoczyć. Oczywiście, możemy sami próbować stworzyć wyjątkowe wnętrze. Nie każdy z nas ma jednak zmysł estetyczny i sam będzie w stanie zrealizować projekt urządzenia kuchni czy łazienki. 

Współpraca z architektem wnętrz

architekt wnętrzJeśli jednak nie czujemy się na siłach w samodzielnym urządzaniu wnętrz (szczególnie tych o np. niestandardowym kształcie) warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty. Osoba która zawodowo zajmuje się pomocą w aranżacji wnętrz jest architekt wnętrz. Najlepiej, aby taka osoba miała doświadczenie w realizacji podobnych projektów. Najlepiej wybrać osobę z którą szybko złapiemy wspólny język, będziemy się rozumieć niemalże bez słów. Warto wybrać osobę z polecenia. Wówczas będziemy mogli zobaczyć efekt końcowy jaki zrealizował np. u naszych znajomych. Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić to szczerze porozmawiać z profesjonalistą jakie mamy oczekiwania, jaki jest nasz tryb i styl życia, jakie mamy marzenia odnośnie wyglądu naszego mieszkania, w jakich wnętrzach, kolorach czujemy się dobrze. Profesjonalny architekt wnętrz powinien dobrze zrozumieć nasze potrzeby i w konsultacji z nami je zrealizować. Wówczas będziemy mogli mieć pewność że wnętrze naszego mieszkania będzie komfortowe, użyteczne, stylowe, trwałe i przede wszystkim funkcjonalne. Dobry architekt powinien przedstawić nam plan projektu koncepcyjnego jaki chciałby zrealizować (najczęściej w formie rzutów lub wizualizacji 3D), kosztorys, proponowane materiały. Warto dodać, że projekt koncepcyjny zawiera ogólny pomysł na dane wnętrze, chociażby sposób rozstawienia mebli czy styl wnętrza. Istnieje jeszcze bardziej zaawansowana forma projektu – jest to projekt kompleksowy który oprócz ogólnego pomysłu zawiera konkretne wymiary czy rysunki techniczne. Taki plan będzie zrealizowany według wybranego przez nas budżetu Architekt powinien też podpowiedzieć nam na jakich materiałach, produktach czy elementach możemy zaoszczędzić, a na jakich nie powinniśmy oszczędzać. 

Jeśli chcemy aby wnętrze naszego mieszkania wyglądało wyjątkowo (a nie mamy zmysłu estetycznego) warto rozważyć współpracę z architektem wnętrz. Taki specjalista pomoże nam stworzyć funkcjonalne, piękne i stylowe wnętrze w którym będziemy czuli się komfortowo i przytulnie. Powinniśmy wybrać jednak dobrego specjalistę z którym bez problemu złapiemy wspólny język.