W Niemczech jeszcze do 2011 roku należało uzyskać specjalne pozwolenie na pracę, aby móc znaleźć zatrudnienie na terenie tego kraju. Wówczas też dość popularne wśród pracowników z Polski stało się zakładanie działalności gospodarczej w Niemczech, którą nazywa się tam Gewerba. Obecnie po zdjęciu obowiązku pozwolenia, działalności nadal są popularne, bowiem ich prowadzenie związane jest w wieloma korzyściami, które oferuje państwo niemieckie.
Korzyści i warunki pracy na Gewerbe
Przed założeniem działalności w Niemczech, należy dokładnie sprawdzić jakie wymogi i warunki stawia owe państwo przyszłym przedsiębiorcom. W wyniku wielu oszustw, które polegały na zakładaniu działalności w celu pracy jako podwykonawca dla jednego pracodawcy, który dzięki temu mógł odprowadzać niższe składki, weszły w życie pewne regulacje, które warto znać i zapamiętać. Kreatywna gewerba w Niemczech przede wszystkim musi charakteryzować się więcej niż jednym kontrahentem, a przynajmniej próbami uzyskania innych kontrahentów, na przykład poprzez reklamowanie swojej działalności i usług. Kolejna kwestia to samodzielnie ustalana częstość pracy, warunki i jej czas trwania, gdyż dla niemieckich urzędów oznacza to, że właściciel działalności faktycznie prowadzi ją samodzielnie, a nie jest na usługach innego, pojedynczego przedsiębiorstwa. Faktycznie prowadzona Gewerba również musi posiadać odpowiedni lokal, sprzęty, narzędzia i wszelkie inne produkty niezbędne w danej branży. Innym warunkiem jest to, że nowy przedsiębiorca nie może stać się podwykonawcą dla firmy, w której wcześniej był zatrudniony. Wygląda bowiem to tak, jakby pracodawca zlecił pracownikowi założenie działalności i dalszą taką samą pracę, podczas gdy on w ten sposób będzie opłacał niższe stawki. Takie działania w Niemczech są niedozwolone i obarczone konsekwencjami. Prowadzenie pozorowanej działalności może wiązać się z karami grzywny, odprowadzaniem zaległych składek i wyrównań wszystkich kosztów, jakich uniknęliśmy dzięki Gewerbie.
Działalność gospodarcza w Niemczech jest formą samozatrudnienia, a więc tworzenia własnej marki i jakości usług. Decydując się na otworzenie jej w tym kraju daje wiele możliwości i korzyści, ale muszą być spełnione pewne warunki, które jasno wyznacza prawo niemieckie. Warto się z nimi zapoznać, aby nawet przez przypadek nie narobić sobie finansowych kłopotów. Warto pamiętać, że prawo i regulacje dotyczące działalności w Niemczech są często zupełnie inne od tych w Polsce i nie warto się nimi sugerować, zakładając firmę w innym kraju.