Relacje pracownicze nie są proste, zwłaszcza gdy chodzi o relację z szefem. Z jednej strony stosunki między pracownikami i szefem bywają zróżnicowane – przyjacielskie, chłodne, typowo zawodowe, to jednak relacja ta wciąż opiera się na stosunkach pracowniczych i należy zachować w nich odpowiedni i zdrowy dystans. Jednakże problem pojawia się, gdy z różnych przyczyn poszukujemy prezentu dla przełożonego i jego wybór zależy właśnie od zaistniałej relacji. 

Prezenty biurowe dla przełożonego 

długopis parker na prezentWybór odpowiedniego prezentu całe szczęście rzadko spoczywa na barkach pojedynczego pracownika. Najczęściej sytuacja wygląda tak, że z okazji nadchodzących urodzin bądź innego jubileuszu szefa, wszyscy pracownicy zarówno składają się finansowo, jak i mentalnie z tej okazji. Wspólne poszukiwanie prezentu wiele ułatwia, bowiem co więcej głów, to nie jedna. Istnieje w sieci kilka klasycznych prezentów, które można wykorzystać, jeśli relacja z szefem nie pozwala na znajomość jego indywidualnych potrzeb i zainteresowań. Dość klasycznym wyborem jest dobrej jakości alkohol, ale przed zakupem należy się upewnić, że szef nie jest np. abstynentem, bowiem byłoby to ogromne faux pas. Długopis Parker na prezent to kolejny z klasycznych prezentów biurowych – cechuje się prostotą, elegancją, jakością, a dla podkreślenia zindywidualizowanego tonu można dokonać odpowiedniego grawerowania. Jeśli żaden z tych prezentów nie byłby trafiony, to można rozejrzeć się po biurze lub gabinecie szefa i sprawdzić, czy może czegoś w nim nie brakuje. Jakaś nowoczesna i elegancka lampka biurowa? Może roślina? Zawsze wybór może też paść na książki, choć z tymi trzeba dobrze trafić – warto, aby którykolwiek z pracowników wiedział o typie ulubionej literatury przełożonego. Jeśli jednak relacja jest nieco bardziej otwarta i możemy sobie pozwolić na wyjście ze schematów, to bardzo modnym rozwiązaniem są usługi – masaż dla dwóch osób, lot paralotnią bądź skok ze spadochronem. 

Poszukiwanie prezentu lub upominku dla osoby, którą znamy tylko i wyłącznie z relacji zawodowej jest dużym wyzwaniem. Musimy sprostać oczekiwaniom, których nie znamy, a jeśli jest to szef to dołącza się strach przed dokonaniem nietaktu związanego z prezentem. Istnieją na szczęście przetarte ścieżki w tym zakresie i zawsze można wybrać dość oklepane, ale przynajmniej bezpieczne alternatywy. Warto jednak zawsze dokonać choć najdrobniejszej personalizacji, aby prezent wyrażał również sympatię, chęć utrzymywania pozytywnych stosunków i wykazywał umiejętność słuchania i obserwacji.