Zajęcia szkolne często przez uczniów określane są jako nudne. Wynika to często  z tego, że nauczyciele nie stosują pomocy szkolnych. Młodsze dzieci często nie mają jeszcze odpowiednio rozwiniętej wyobraźni, by być w stanie zrozumieć zagadnienia dotyczące przedmiotów, których nie widzą. W tym celu na zajęciach szkolnych przydają się pomoce dydaktyczne, które pomagają w rozumieniu zagadnień, które są dla uczniów problematyczne.

Matematyczne pomoce szkolne

Matematyka - pomoce szkolne do geometriiMatematyka jest jedną z najważniejszych nauk, jakie są wykładane w szkołach. Towarzyszy nam przez całe życie i nie można temu zaprzeczyć. Dlatego niezwykle ważne jest, aby skutecznie opanować jej podstawy, ponieważ uczniowie na etapie nauki często nie wiedzą, jaki zawód wybiorą w przyszłości i czy braki z lat szkolnych nie będą sprawiały wtedy większych problemów. Przedmiotem, który uczy jako jeden z pierwszych postrzegania przestrzennego obiektów jest matematyka – pomoce szkolne do geometrii znacząco w tym pomagają. Często rysunki tablicowe niewiele dają, uczniowie nie rozumiejąc czegoś, wytwarzają w sobie mechanizm uczenia się poszczególnych zagadnień i przykładów na pamięć, przez co pozornie może wydawać się, że rozumieją temat. Jednak gdy przychodzi do odmiennego przykładu, prawda wychodzi na jaw. Dobrym krokiem jest więc zastosowanie przez nauczyciela modeli figur przestrzennych, które przyspieszą proces nauki rozumienia zagadnień geometrycznych przez uczniów. W ten sposób, pokazując na fizycznym modelu, poszczególne krawędzie i przekroje, utrwalą się w umyśle dziecka i zostaną zapamiętane. Dzięki temu nawet przy zmianie danych w zadaniu, uczeń będzie w stanie wyobrazić sobie figurę i odtworzyć zadanie. Również przydatne przy nauce geometrii będzie rysowanie figur na tablicy. Pomoce szkolne, jakie nauczyciel powinien w tym celu zakupić to dużych rozmiarów przyrządy geometryczne czyli ekierka, kątomierz i cyrkiel z uchwytem na kredę. Dzięki temu, figury rysowane na tablicy będą nie tylko precyzyjne ale i widoczne z każdej ławki. Dodatkowo, uczniowie mogą samodzielnie rysować je na tablicy, co z pewnością będzie łatwiejsze do skorygowania przez nauczyciela jeśli pojawiłyby się jakieś błędy.

To właśnie do nauczyciela, należy odpowiedni dobór pomocy szkolnych, które odpowiadają wiekowi uczniów i tematyce, jakiej dotyczą zajęcia. Inne pomoce dydaktyczne wybierze matematyk, wykładający uczniom o geometrii a inne mówiący o tabliczce mnożenia. Zwłaszcza istotne są pomoce szkolne w pracy z dziećmi z dysfunkcjami. To ciężka praca, która wymaga wielokrotnego powtarzania tych samych treści, więc na przykład duże liczydło będzie wyjątkowo pomocne w takiej pracy.

 

Kategorie: Szkolenia