Parkiet w domu to poważna inwestycja zmieniająca w sposób istotny wygląd naszego domu. Odpowiednio dobrana wpływa na klimat i ciepło pomieszczeń, a także jego estetyczny wygląd. Pomimo wielu rodzajów parkietów wciąż najchętniej wybieraną opcją są pakiety panelowe, które pomimo tego, że są produktem tanim, to wciąż świetnie sprawdzają się w roli podłogi. Nie tylko panele, ale także inne parkiety z drewna wymagają przed ich położeniem odpowiedniego przygotowania podłoża.

Istota pomiaru wilgotności wylewek pod parkiety

pomiar wilgotności wylewekParkiety bez względu na ich rodzaj i łatwość montażu mogą sprawić kłopoty w późniejszym etapie eksploatacji jeśli położy się je na nieodpowiednio przygotowaną wylewkę. Najczęstszą przyczyną błędów w układaniu parkietów jest wykonanie tej czynności na nierównej wylewce, oraz wylewce o nieodpowiedniej wilgotności. Zbyt duża wilgotność wylewki spowoduje odparowanie jej nadmiaru do desek parkietu, co w konsekwencji spowoduje z czasem pęcznienie drewna. Takie zjawisko jest niekorzystne ponieważ pęczniejące drewno powoduje wyginanie się paneli i ich wzajemne przesuwanie się względem siebie, co w ostateczności kieruje nas do destrukcji parkietu i konieczności jego rozbiórki. Drewno parkietowe dla zachowania najlepszej jakości powinno być kondensowane w odpowiedniej wilgotności, dlatego ważne jest aby nie przekroczyć dostępnych widełek i nie dostarczyć drewnu nieodpowiedniej ilości wody. Najgorzej jest w momencie chęci położenia parkietu na wilgotną wylewkę, co dzieje się z reguły na budowach deweloperskich, gdzie liczy się szybkość wykonania obiektu. Pomóc nam w tym może pomiar wilgotności wylewek, który należy dokonać przy pomocy specjalnego przeznaczonego do tego urządzenia. Z reguły sprzęt dostępny na rynku w sposób nieinwazyjny jest w stanie przekazać nam informacje o stanie wilgotności podłoża, a niekiedy nawet stwierdzić, czy jest ono odpowiednie dla położenia parkietu. Takie urządzenia z reguły są przeznaczone bezpośrednio do tego zadania i zawierają odpowiednie skale pomocne przy dokonaniu wyboru czasu montażu podłogi. Pominięcie tego aspektu powoduje, że dokonamy świadomego błędu w sztuce budowlanej i będziemy odpowiadali gwarancją wykonawczą z koniecznością naprawy podłogi.

Urządzenia do pomiaru wilgotności nie kosztują dużo, natomiast ich zastosowanie jest myślę, że niezbędne w przypadku firm zajmujących się tym specjalistycznie na co dzień. Również wykonawcy, którzy pracują jako podwykonawcy parkietów na większej budowie powinni przeprowadzić takie zadanie, żeby uniknąć późniejszych konsekwencji wynikających z błędów ekipy układającej wylewkę lub inżyniera budowy.

Kategorie: Remonty