Nie da się ukryć, że za rąbaniem drewna raczej mało kto przepada. Niektórzy widzą w tym tylko chwilowy ratunek dla rozkołatanych nerwów bowiem przy tak ciężkiej pracy fizycznej można się solidnie zmęczyć. Mimo swojej przydatności siekiery powoli przestają dominować w kwestii związanej z rąbaniem drewna. Coraz częściej możemy spotkać się z tym, że zamiast siekier do rąbania drewna stosuje się elektryczne rębaki. Popularność tych urządzeń stale rośnie i w zasadzie nie ma w tym niczego dziwnego.

Sprawdzone i solidne rębaki

rębaki elektryczneBardzo duża ilość gatunków drewna jest na tyle twarda, że ich rąbanie z użyciem siekiery jest po prostu niesamowicie trudne. W szczególności tyczy się to drewna, które już od dłuższego czasu czeka na porąbanie i zdążyło mocno wyschnąć. Od tak twardych klocków ostrze naszej siekiery się odbija zamiast zagłębiać. W związku z tym coraz więcej osób inwestuje w rębaki elektryczne. Mimo tego, że są to urządzenia zasilane energią elektryczną to jednak kluczową rolę odgrywa tam układ hydrauliczny. Urządzenia tego typu wyposażone są bowiem w bardzo mocną pompę, która decyduje o podnoszeniu i opuszczaniu rdzenia. Do tego elementu przytwierdzone są specjalne ostrza zagłębiające się w drewnianych klockach. Zasada działania takich rębaków elektrycznych jest więc w zasadzie bardzo prosta. Od tego jak mocna jest pompa w takim rębaku zależy to jak dużą siłą nacisku może taki rębak dysponować. Większość urządzeń tego typu, które są dostępne w sprzedaży dysponują mocą przekraczającą nawet 10 ton nacisku. Takiej sile nie jest w stanie oprzeć się nawet najtwardszy kawałek drewna. Sporo osób narzeka jedynie na to, że tańsze rębaki pracują dość wolno przez co wydłuża się proces rąbania drewna. Niemniej jednak gdyby trzeba było takie drewno rąbać siekierą to z pewnością ten czas byłby jeszcze dłuższy. Świetnym pomysłem jest połączenie rębaków z siekierami. Dzięki takim rozwiązaniom miękkie gatunki drewna możemy szybko porąbać używając siekiery a z kolei twardsze sztuki będą rąbane na rębakach. Idealnie ta technika sprawdza się przy pracy w przynajmniej dwie osoby.

Mówiąc o tych urządzeniach jakimi są rębaki koniecznie warto wspomnieć o ich cenie. Otóż jest ona zaskakująco niska. Obecnie najbardziej podstawowe wersje rębaków elektrycznych możemy zakupić już za niecałe 1500 złotych. Taka cena nie jest zbyt wygórowana jak za tak solidne i mocne urządzenie jakim jest tenże rębak. Z pewnością nie będą Państwo żałować ani jednej złotówki wydanej na ten sprzęt bowiem jest to urządzenie bardzo przydatne.