Budowa lub remont domu to bardzo duże wyzwanie dla inwestora. Cały ambaras polega na doborze najwłaściwszych materiałów dla danej konstrukcji przy permanentnym myśleniu nad ceną. Najważniejszym elementem budynku jest dach, bo cóż z tego jeśli cała konstrukcja jest wykonana prawidłowo, a dach cieknie lub ma złe parametry termoizolacyjne. Na rynku istnieje bardzo szeroki wybór folii na dachu o różnym przeznaczeniu i to zadaniem inwestora jest wybrać tą właściwą. Z reguły jest tak, że ekipy budowlane i kierownicy budów są przywiązani od lat do pewnych rozwiązań i stosują je wszędzie.

Różnorodność folii dachowych

folia na dachBudując dach od razu musimy wiedzieć, że nie istnieje tylko jeden rodzaj folii na dach, która rozwiąże każdy problem. Rzeczywistość jest taka, że rodzaj folii ma strategiczne znaczenie dla trwałości nie tylko dachu ale całego budynku. Odpowiedni rodzaj folii wpływa także na parametry cieplne budynku. Tak więc właściwy dobór rozwiązań ma podstawowe znaczenie dla zapewnienia szczelności dachu, poczucia komfortu właścicieli i utrzymania korzystnego bilansu energetycznego budynku. Wszystko to razem daje wymierne korzyści pieniężne. Z ogromnej różnorodności folii należy wybrać odpowiednią to utworzenia warstwy paraizolacyjnej zatrzymującej wilgoć wytwarzaną we wnętrzu budynku. Kolejna warstwa folii to powłoka paraprzepuszczalna zakładana nad ociepleniem połaci dachowych, która ma za zadanie odprowadzać parę wodną pod pokrycie dachowe. Inaczej sprawa wygląda w przypadku dachów płaskich gdzie powłoka z folii jest ostatecznym pokryciem hydroizolacyjnym. Stosowane tu membrany EPDM to gumy z kauczuku syntetycznego. Powłoki z EPDM różnią się w zależności od producenta ponieważ każdy chce stworzyć coś nowego i lepszego co zdecyduje o wyborze przez klienta. EPDM to wybitna wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne, rozciągliwość i trwałość. Można mnożyć zalety ale najważniejsza to świetne spełnianie funkcji hydroizolacyjnej, do której folia na dach jest przeznaczona.

Wynalezienie i zastosowanie folii na dachy bardzo przyspiesza i usprawnia prowadzone prace montażowe. Warunkiem osiągnięcia pożądanych właściwości folii dachowych jest ich umiejętny montaż bez żadnych odstępstw od zaleceń producenta. Nowoczesny i dobrze wykonany dach jest kluczem do budowlanego sukcesu. Pozwala w długim okresie zaoszczędzić na wydatkach w remonty i energię. W przypadku dachów płaskich, które przeżywają renesans zastosowanie odpowiednich folii dachowych umożliwia zakładanie na stropodachu ogrodów z bujną roślinnością. 

Kategorie: Remonty