Istnieje wiele owadów, które żyją wśród ludzi, a jednym z nim jest np. pluskwa domowa. Jest to jednak niekoniecznie pożądany współlokator przez innych domowników i dąży się do tego, żeby się go jak najszybciej pozbyć.

Sposoby na zwalczanie pluskiew 

skuteczny naturalny środek na pluskwyPluskwa domowa to mały owad, który żywi się krwią zwierząt stałocieplnych, a w tym także ludzi. Dorosłe osobniki, czy też jaja i nimfy są widoczne gołym okiem. Bardzo często są one obecne w ludzkich domach np. na sofach, materacach w łóżku, odzieży i wszelkich innych miękkich meblach. Rozpoznanie tego, czy ma się pluskwy w domu można zacząć od identyfikacji zapachu, ponieważ w przypadku obecności pluskiew domowych w domu będzie unosił się odór gnijących malin lub wegetującej kolendry siewnej. Warto jednak robić profilaktyczne przeglądy łóżka, materaców czy nawet szaf i obrazów. Dobrym pomysłem będzie sprawdzenie miejsc ciemnych i trudno dostępnych, bo pluskwy lubią ciemność. Należy również postarać się, żeby wszelkie szczeliny i otwory w ścianach były dokładnie zasłonięte. Nieprawdą jest, że pluskwy pojawiają się w domach zaniedbanych, bo mogą być one problemem każdej rodziny. Jednak większe prawdopodobieństwo wystąpienia ludzi jest w dużych skupiskach ludzi np. w blokowiskach. Ugryzienia pluskiew nie są zazwyczaj bolesne, jednakże jeśli żywią się one tą samą osoba przez dłuższy czas, to może ona dostać alergii. Takie ugryzienia można leczyć specjalnymi kremami lub antybiotykami. Domowym sposobem na to, żeby pozbyć się pluskiew będzie pranie w gorącej wodzie, bo w ten sposób można zabić wszystkie stadia rozwoju tego owada. Para woda szczególnie dobrze radzi sobie z pozbyciem się jaj tych robaków. Warto jednak w przypadku pojawienia się pluskiew w domu skorzystać z pomocy specjalisty – samodzielne próby mogą jedynie pogorszyć sytuację w domu, ale przede wszystkim jest to związane ze stresem i dyskomfortem. Samo zwalczanie pluskiew jest procesem, który może trwać naprawdę długo. Najpierw jednak warto zlokalizować źródło problemu, żeby w miejscach, gdzie zaważyło się robaki, rozpylić skuteczny naturalny środek na pluskwy. Dobrym sposobem może być również wymrażanie mieszkania ciekłym azotem lub odwrotnie – wygrzewanie lokum przez wysoką temperaturę!

Pluskwy mogą być problemem w każdym domu, dlatego nie należy wstydzić się tego problemu, tym bardziej że owady te żywią się ludzką krwią i mogą powodować reakcję alergiczną. Warto profilaktycznie sprawdzać miejsca, w których się siedzi i śpi, żeby jak najbardziej zareagować na pluskwy.