Coraz więcej mówi się o wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii. Polska nadal jest krajem, który korzysta głównie z paliw kopalnych. Wydobywane są one przede wszystkim w województwie śląskim. Paliwa takie jak węgiel trafiają później do domów jednorodzinnych, ale przede wszystkim do elektrowni, w których są spalane, aby zamienić tę energię na prąd elektryczny. Okazuje się jednak, że paliwa kopalne nie są niewyczerpalnym źródłem energii.

Zastosowanie fotowoltaiki w gospodarstwie domowym

ekologiczna fotowoltaika - bydgoszczWedług niektórych ustaleń szacuje się, że paliw kopalnych starczy na około 40 lat. Inni geolodzy uważają, że jest ich jeszcze na ponad 200 lat wydobywania. Jak widać, zdania są bardzo odmienne. Tak czy owak, przetwarzanie paliw kopalnych na energię elektryczną nie jest obojętne dla środowiska naturalnego. W wyniku spalania takich paliw dochodzi do emisji zanieczyszczeń, które odpowiadają między innymi za powstawanie smogu i zwiększoną zachorowalność na choroby układu oddechowego. Dlatego w Polsce wprowadza się programy, które mają pomóc ludziom w przejściu na korzystanie z energii odnawialnych. Do takich energii zaliczamy energię wody, wiatru czy np. energię słoneczną. Ta ostatnia jest szczególnie ważna, ponieważ możemy spać spokojnie – jest to energia, która się nie wyczerpie, a na pewno nie przez najbliższe miliardy lat. W związku z tym warto wykorzystywać promienie słoneczne, które docierają do Ziemi. Po co mają się zmarnować, skoro można je przekształcić w coś pożytecznego? Na tym właśnie polega ekologiczna fotowoltaika – bydgoszcz to miasto, które ma w tym zakresie sporo do zaoferowania. Na rynku istnieje wiele firm, które chętnie zaprojektują rozwiązania fotowoltaiczne, a także zajmą się montażem modułów. Fotowoltaika kojarzy się najczęściej z panelami słonecznymi, które montowane są na dachach domów. I tak jest w rzeczywistości, ale cały system jest o wiele bardziej skomplikowany. Zadaniem paneli fotowoltaicznych jest zamiana energii słonecznej w energię elektryczną. Prąd elektryczny, jaki powstaje w panelach fotowoltaicznych, jest jednak prądem stałym. A w domach używamy prądu zmiennego, który jest kompatybilny z naszymi gniazdkami.

Dlatego potrzebny jest specjalny falownik, którego zadaniem jest zamiana prądu stałego na prąd zmienny. Ten z kolei może być już swobodnie używany w gospodarstwie domowym. Dzięki fotowoltaice możemy zasilić cały dom prądem elektrycznym, który może być wykorzystywany również do ogrzewania! Można podłączyć cały system do systemu grzewczego i wprowadzić ogrzewanie podłogowe czy ścienne, które zasilane jest przez panele.