Na rynku lokalnym rynku istnieje wiele firm oferujących zabiegi pozwalające na odwrócenie lub zminimalizowanie efektów zalania budynków. Także w mieście Warszawa, osuszanie mieszkań cieszy się ogromną popularnością. Nie każdy jednak wie, w jakich sytuacjach warto skorzystać z tej usługi, a tym bardziej, jak przebiega ta czynność.
Kiedy osuszanie jest konieczne?
Powodzie, awarie systemów hydraulicznych, błędy konstrukcyjne – wszystkie z wymienionych tu wypadków kończą się bardzo podobnie. Z reguły prowadzą one do zalania budynków znajdujących się na przestrzeni objętej problemem. Niestety, wnętrza naszych mieszkań nie są przystosowane do kontaktu z wodą, łatwo więc wyobrazić sobie, jakie zniszczenia żywioł ten jest w stanie spowodować. W przypadku zalania z pomocą może przyjść profesjonalne osuszanie budynków. Szybkie odpompowanie wody oraz rozpoczęcie usuwania wilgoci znacznie zwiększy szanse na odratowanie zalanych pomieszczeń. Mimo iż na terenie naszego miasta powodzie nie zdarzają się zbyt często, istnieje wiele firm oferujących profesjonalne osuszanie piwnic Warszawa i okolice. Pozbycie się wilgoci pozostałej po zalaniu mieszkania bywa trudnym zadaniem. Przy odrobinie cierpliwości i sprytu, a także zastosowaniu nowoczesnego sprzętu, można uratować nawet przypadki krytyczne. Pierwszym krokiem do sukcesu jest jak najszybsze wypompowanie wody z pomieszczeń. Następnie specjaliści dobierają metodę lub kilka metod, które pozwolą usunąć zalegającą wilgoć. Wszelkie prace tego typu sprowadzają się jednak do wyciagnięcia jej z wnętrza murów oraz późniejszego zneutralizowania. Najwięcej problemów sprawia z reguły osuszanie ścian, a szczególnie ich dolnych partii, jako że to tam woda pozostaje najdłużej. Szybkie jej wydobycie stanowi najważniejszy element całego procesu, dając ogromne szanse na uzdrowienie murów bez znacznych strat finansowych. Większość firm oferujących profesjonalne osuszanie na terenie Warszawy posiada nowoczesne sprzęty wznoszące skuteczność prac na wyższy poziom. Do najszerzej rozpowszechnionych sposobów osuszania zalanych budynków zalicza się tak zwane wietrzenie absorpcyjne. Polega ono na wyssaniu z pomieszczenia wilgotnego powietrza, doprowadzeniu go do stanu normalności, ogrzaniu oraz ponownemu wpuszczeniu w obieg budynku. Proces ten powtarzany jest do momentu, aż mury oddadzą całą zgromadzoną w sobie wodę.
Firmy oferujące osuszanie bardzo często posługują się także wietrzeniem kondensacyjnym. Metoda ta różni się od opisanej powyżej jedynie temperaturą powietrza oddawanego z powrotem do zalanego pomieszczenia. W przypadku wietrzenia kondensacyjnego, gaz zasysany przez osuszacze poddawany jest nie ogrzewaniu, a schładzaniu.