Jednym z podstawowych elementów rzędu końskiego jest ogłowie. Ten przedmiot składa się ze skórzanych pasków i zakłada się go na głowę konia. Jego głównym zadaniem jest pomóc jeźdźcowi zapanować nad zwierzęciem. Dzięki niemu ułatwiona jest komunikacja z wierzchowcem. Musi być ono odpowiednio dopasowane do temperamentu oraz poziomu wyszkolenia konia, ale również do umiejętności jakie posiada jeździec. Ogłowie oddziałuje bezpośrednio na całą głowę zwierzęcia.

Wybór ogłowia dla konia

ogłowie dla koniaPrzede wszystkim musimy pamiętać, że ogłowie będzie miało bezpośredni kontakt ze skórą konia. Dlatego podczas wyboru należy się kierować jego komfortem. Tylko wówczas będziemy w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki żeby mógł się skoncentrować i rozluźnić. Najlepiej jest kiedy ogłowie dla konia jest wyrobem skórzanym. Dobrej jakości ogłowie powinno być miękkie w dotyku, wygodne i pasować od samego początku na głowę konie. Nie można liczyć na to, że wraz z użyciem się ono powiększy. Ważne jest również zwrócenie uwagi na rodzaje połączeń czyli elementy szycia, klejenia i jakość metalu, który użyty jest w okuciach. O skórę ogłowia tak jak o każdy sprzęt trzeba odpowiednio dbać. W sklepach jeździecki dostępne są specjalne preparaty konserwujące oraz natłuszczające. Są nimi oleje, balsamy i mydła. Dla niektórych ras koni na rynku dostępne są specjalne ogłowia. Są to między innymi ogłowia dla kuców oraz koni islandzkich. Jeżeli uprawiamy daną dyscyplinę jeździecką to również powinniśmy zadbać o sprzęt, który będzie do niej dostosowany. Takie ogłowia różnią się od siebie rozwiązaniami technicznymi, które sprawdzą się w konkretnej dyscyplinie. Ogłowia rajdowe są tak zaprojektowane, że można je przekształcić w kantar. Ogłowia reiningowe wykonuje się z podwójnie przeszytej skóry i rezygnuje się w nich z nachrapnika. Dodaje się za to łącznik, który znajduję się pomiędzy pierścieniami wędzidła. Są one również bogato zdobione i są dostępne w różnych odcieniach brązu. Ogłowia różnią się również z uwagi na zastosowany w nich nachrapnik. Rodzaje nachrapników to hanowerski, angielski, meksykański oraz hanowerski kombinowany. Każdy z nich ma inne działanie i funkcje.

Wybór dobrego ogłowia dla konia, które będzie spełniało swoje funkcję oraz będzie wygodne, to niekiedy ciężka sprawa zwłaszcza jeżeli jesteśmy początkujący. Wówczas warto poradzić się doświadczonych osób na przykład trenerów lub pracowników sklepu jeździeckiego. Bez dobrego ogłowia nie jesteśmy w stanie prawidłowo kierować koniem i przekazywać mu odpowiednich informacji. Każdy powinien wybierać je indywidualnie w zależności jaką dyscyplinę tego sportu chce się wykonywać.