Czy wiesz, że nie każdy klimatyzator nie współpracuje ze zwykłym czynnikiem chłodniczym? Tutaj przedstawiamy niektóre z powszechnie stosowanych czynników chłodniczych stosowanych obecnie w klimatyzatorach – powszechnie znany jako Puron (nazwa handlowa). R410A jest obecnie stosowany we wszystkich najnowszych klimatyzatorach. Jest to wodorofluorowęglowodór  i nie wpływa na warstwę ozonową.

Stacja do napełniania klimatyzacji zawiera kilka elementów

stacje do napełniania klimatyzacjiR410A stał się nowym standardem dla  systemów klimatyzacji mieszkaniowej kilka lat temu. Typowe stacje do napełniania klimatyzacji są wyposażone w wewnętrzny zbiornik gazu do czynnika chłodniczego najczęściej o pojemności 4 kg, zintegrowane bazy danych pojazdów,  kontrolę szczelności za pomocą alarmu,  system ogrzewania zbiornika ,  pakiet węży z szybkozłączkami , zintegrowana pompę próżniową oraz zintegrowany kompresor. Aby korzystać ze stacji należy na klimatyzatorze należy zlokalizować linię ssącą (dolna strona) i linię wylotową (górna strona). Znajdują się one za oknem AC i w dzielonym AC w jednostce zewnętrznej Linia ssąca znajduje się powyżej linii tłocznej i jest chłodna w dotyku, podczas gdy linia tłoczna jest ciepła w dotyku. Przewód ssący służy do ładowania gazu do sieci prądu przemiennego. Odkręć śrubę przewodu ssącego, jak pokazano poniżej. Poluzować śrubę w środku za pomocą klucza. Śruba ta działa jak zawór, nie wpuszcza i nie wypuszcza czynnika chłodniczego, dopóki nie zostanie zamknięta. W związku z tym odkręcenie tej śruby jest ważne przy napełnianiu gazu przemiennego. Następnie odkręć śrubę po lewej stronie i podłącz niebieski wąż rozdzielacza prądu przemiennego do tego portu. Podłączyć żółty wąż do pompy próżniowej. Usunąć całe powietrze z systemu. Ten krok jest bardzo ważny, ponieważ jakakolwiek wilgoć wewnątrz sprężarki spowoduje jej uszkodzenie. Teraz upewnij się, że wszystkie zawory rozdzielacza prądu przemiennego są zamknięte. Następnie podłącz żółty wąż do zbiornika czynnika chłodniczego. Przed otwarciem pokrętła zbiornika należy poluzować lekko żółty wąż na końcu rozdzielacza. Następnie otworzyć pokrętło cylindra na 1 sekundę i zamknąć je. Spowoduje to usunięcie całego powietrza z wnętrza rur. Teraz ponownie spróbuj dokręcić żółty wąż. Teraz otwórz dolne pokrętło boczne rozdzielacza na 3-4 sekundy i zamknij go.

 

Następnie włącz prąd zmienny i poczekaj, aż sprężarka się uruchomi. Po uruchomieniu sprężarki ponownie otworzyć zawór dolnego boku kolektora. Utrzymuj zawór otwarty przez 4 sekundy i zamknij go na 2 sekundy. Zwrócić uwagę, gdzie ciśnienie opada na manometr po zamknięciu zaworu. Należy otwierać i zamykać zawór, aż ciśnienie opadnie pomiędzy 60-70 PSI.