Zdalnie sterowane samochody były zabawką którą wiele osób pamiętało z dzieciństwa, choć po kilku latach były uznawane właśnie za zabawkę, i odstawiane na półkę. Niewielu spośród entuzjastów takich maszyn zdawało sobie jednak sprawę, iż zdalnie sterowane pojazdy są często o wiele bardziej skomplikowane niż ogólnodostępne egzemplarze przeznaczone do zabawy. Niejednokrotnie zdarzało się, iż zaawansowane modele pojazdów zdalnie sterowanych rywalizowały konstrukcją z pełnowymiarowymi odpowiednikami.

Zaawansowane samochody zdalnie sterowane

profesjonalne samochody rcNowoczesne pojazdy rc były wystawiane na wielu pokazach technologicznych, jak również używane w trakcie profesjonalnych zawodów, zarówno konstruktorskich, jak i wyścigów. W odróżnieniu od prostych modeli przeznaczonych do zabawy, bowiem, profesjonalne samochody rc posiadały konstrukcję wewnętrzną podobną do swoich pierwowzorów. Mimo iż podstawowe modele były wzorowane na istniejących modelach samochodów wyścigowych czy osobowych, bardziej zaawansowane egzemplarze przeznaczone dla profesjonalistów były już całkowicie odmiennymi konstrukcjami, nie posiadającymi podobieństw do żadnego produkowanego pojazdu drogowego. Lekkie silniki elektryczne, widywane w prostych modelach i zasilane zwykłymi bateriami były zastępowane najczęściej modelami o wysokiej mocy, działającymi na bateriach litowo polimerowych, a w przypadku samochodów przeznaczonych do wyścigów czy pokazów, mogły być również zasilane miniaturowymi silnikami spalinowymi. Elektroniczny system zdalnego sterowania był tutaj również o wiele bardziej rozbudowany, pozwalając na nie tylko dokładniejszą i bardziej precyzyjną kontrolę nad pojazdem, ale również na wykonywanie bardzo imponujących manewrów i akrobacji. Entuzjaści często ulepszali maszyny o dodatkowe podzespoły, mimo iż nawet bazowe modele pojazdów zdalnie sterowanych posiadały imponujące osiągi, i nietrudno było spotkać całe drużyny zajmujące się ich tuningiem, podobnym do tego jaki wykonywany był na samochodach osobowych.

Najbardziej zaawansowane samochody zdalnie sterowane brały udział w wyścigach i konkurencjach, organizowanych nawet na światową skalę, a na takowych można było zobaczyć wszelkie ich odmiany, od niewielkich, prawie kieszonkowych samochodów wyczynowych po pojazdy masywne, przeznaczone do pokonywania trudnego terenu. Każdy z tych pojazdów był bardzo ekstensywnie modyfikowany przez właścicieli, a czasem wręcz budowany od podstaw, dzięki czemu stawał się rozpoznawalny i unikalny w środowisku entuzjastów, ale również i poza nim.