Koszty podłączenia ciągu ciepłej wody w starym budownictwie były nierzadko bardzo wysokie. Nie tylko wymagały bowiem wykonania prac wewnątrz budynku, oraz modyfikacji istniejącego ciągu wodnego, ale również podłączenia do zewnętrznej sieci ciepłowniczej, co zazwyczaj zabierało najwięcej czasu i wymagało największego nakładu pracy. Właściciele i zarządcy osiedli często sięgali więc po alternatywne źródła ogrzewania wody, by zapewnić mieszkańcom dostęp do takowej po jak najniższych kosztach.
Instalacja solarnego systemu grzewczego w bloku
Jednym z najbardziej innowacyjnych sposobów na zapewnienie dostępu do ciepłej wody była instalacja kolektorów słonecznych w budynku, i połączenie ich z ciągiem wodnym jaki był już zainstalowany. Nowoczesne panele słoneczne do ogrzewania wody działały równie dobrze co zewnętrzna instalacja ciepłownicza, aczkolwiek były o wiele tańsze niż podłączenie budynku do miejskiego ciągu wodnego, oraz generowała znacznie niższe koszty zużycia. Jeśli była połączona z systemem zasilania słonecznego, mogła bez większych trudności funkcjonować samodzielnie, nie wywołując żadnych kosztów użytkowania poza koniecznością okresowej konserwacji. Kolektory słoneczne pobierały promieniowanie słoneczne i zamieniały je na energię cieplną, przekazując ją do urządzeń grzewczych i systemów ciągu wodnego, dlatego też musiały być ulokowane w najbardziej nasłonecznionym miejscu. Były najczęściej montowane na dachach blokowisk, gdzie miały nie tylko wystarczający poziom nasłonecznienia, ale również wystarczająco dużo przestrzeni by funkcjonować z optymalną wydajnością. Przy niektórych osiedlach było wystarczająco dużo przestrzeni by stworzyć ciepłownie słoneczne w pobliżu blokowisk, ułatwiając podłączenie urządzeń do ciągów wodnych i zmniejszając nakład pracy jaki był wymagany do ich montażu. Instalacje grzewcze mogły być bardzo łatwo rozbudowywane o dodatkowe urządzenia i powiększane. Bardzo często montowano więc najbardziej podstawowe systemy, stopniowo rozbudowując je o nowsze i wydajniejsze urządzenia i podsystemy regulacyjne.
Coraz więcej starych bloków wyposażano w tego rodzaju systemy cieplne, choć równie dobrze funkcjonowały one w prywatnych domach. W tym wypadku służyły nie tylko jako system ogrzewania wody, ale również źródło głównego ogrzewania domu, zastępując piece grzewcze w takim samym stopniu jak ogrzewanie wody. Niektóre instalacje okazywały się na tyle skuteczne, iż mogły całkowicie uniezależnić właścicieli domów od zewnętrznych dostaw ciepła.