Utrzymanie czystości na stanowiskach obróbki materiałów było niesamowicie czasochłonnym zadaniem, wymagającym nakładu pracy przynajmniej równego samej obróbce. Stanowiska nie mogły być bowiem zwyczajnie odkurzone czy pozamiatane, gdyż zwykłe odkurzacze nie miały na tyle wysokiego ciągu by usunąć wszystkie metalowe opiłki czy pył pozostający po zakończeniu pracy. Podobnie, ręczne sprzątanie było zwyczajnie niedokładne.
Odkurzacz przemysłowy o wysokiej mocy
Pozostałości po obróbce nie tylko przeszkadzały w pracy, ale mogły również stanowić zagrożenie, mogąc dość łatwo dostać się pod okulary ochronne czy nawet odzież i spowodować poważne urazy. By utrzymać najwyższy poziom czystości na stanowiskach, każde miejsce pracy zostało wyposażone w odkurzacz pneumatyczny przemysłowy o dużej mocy ciągu. Był to model wzorowany na całkowicie pneumatycznych odmianach, stosowanych w warsztatach naprawczych i mniejszych zakładach, choć w przeciwieństwie do nich był wyposażony w silnik elektryczny i wymagał podłączenia do źródła prądu. Zamiast standardowego tłoka powietrznego, odkurzacz ten posiadał odmianę napędzaną właśnie silnikiem, więc posiadał nieporównywalnie większy ciąg niż odmiany bezprzewodowe, do tego stopnia iż producenci ostrzegali przed przypadkowym zbliżaniem dłoni do końcówki w trakcie pracy. Duża moc ciągu umożliwiała szybkie i dokładne wyczyszczenie każdego stanowiska obróbkowego z kurzu, pyłu czy najcięższych opiłków materiału, a dzięki dołączonym do odkurzacza wymiennym końcówkom możliwe było również czyszczenie wnętrz maszyn produkcyjnych bez konieczności ich otwierania. Końcówki ułatwiały również czyszczenie trudno dostępnych miejsc stanowiska pracy, pozwalając na utrzymanie go w czystości bez ciągłego przestawiania umeblowania i sprzętu obróbkowego, nierzadko ważącego dość dużo, oraz pasowały do większości mocowań stołów obróbkowych, mogąc służyć do czynnego oczyszczania stanowiska z odpadu w trakcie pracy.
Odkurzacz włączany był przyciskiem umieszczonym na końcówce węża, na tyle długiego by bez trudu można było sięgnąć w dowolne miejsce na stanowisku bez konieczności przesuwania całego urządzenia. Odkurzacz taki był jednak dość duży, zajmując powierzchnię podobną do szafki narzędziowej, choć niemal połowa jego powierzchni była zajmowana przez zbiornik z tworzywa sztucznego. Owy zbiornik mógł zostać łatwo zalany, dzięki czemu opróżnianie go oraz czyszczenie z pozostałości po sprzątaniu było nie tylko łatwiejsze, ale również nie powodowało zakurzenia najbliższej okolicy.