Elementy konstrukcyjne jakimi są nitonakrętki (wkładki gwintowane) stosuje się do uzyskania gwintów nośnych w materiałach cienkościennych lub profilach drążonych. Nitonakrętki są zazwyczaj używane do połączeń śrubowych, ale mogą być również stosowane w połączeniu z nitowaniem i dodatkowym skręcaniem. Gwint nośny jest produkowany szczególnie na cienkich elementach i profilach drążonych. Istnieją dwa podstawowe rodzaje nitonakrętek, które wkręcane są do gwintu poprzez wkręcanie śruby.

Nitonakrętki – ważny element techniki montażu

nitonakrętka nierdzewnaJeden rodzaj jest przeznaczony do tworzenia wypukłości na tylnej stronie panelu, drugi do wciągania w tuleję. Nitonakrętki nierdzewne są produkowane z zaawansowanej jakości stali nierdzewnej i posiadają gwint United Screw Thread Series UNC i UNF. Dostępne są w wielu różnych średnicach, długościach i rozmiarach gwintu. Ten zaawansowany jakościowo element złączny jakim jest nitonakrętka nierdzewna może być szybko i łatwo montowany z jednej strony materiału roboczego. Nitonakrętki żebrowane oferują szeroki zakres korzyści, które mogą być wykorzystane w wielu zastosowaniach przemysłowych. Do głównych zalet nitonakrętek ze stali nierdzewnej należy zaliczyć: gwint o dużej wytrzymałości, korpus z wielowypustem, fazę prowadzącą, szeroki zakres uchwytów oraz instalację podtynkową. Gwint jest walcowany w produkcie tworząc utwardzoną powierzchnię roboczą, która gwarantuje wysoką wytrzymałość i nośność gwintów. Korpus z wielowypustem zapewnia zwiększoną odporność na skręcanie z momentem obrotowym w porównaniu z wkładkami konwencjonalnymi. Faza prowadząca w korpusie umożliwia łatwość wprowadzenia do obrabianego elementu. Zapewniona jest również możliwość umieszczania nitonakrętek w materiałach o grubości od 0,5mm do 7,9mm. Niskoprofilowa głowica zapewnia osadzenie w pozycji niemalże płaskiej bez konieczności specjalnego przygotowania otworów. Nitonakrętki ze stali nierdzewnej stanowią kompletny system całkowitego mocowania, gwarantujący wysoką wytrzymałość, z mocowaniem za pomocą nitów z gwintem wewnętrznym.

Wkładki gwintowane (nitonakrętki) ze stali nierdzewnej spełniają wszystkie wymagania, które są niezbędne dla wszystkich rodzajów zastosowań. W dziedzinie lotnictwa nitonakrętki są często używane do mocowania różnych przedmiotów, takich jak ograniczniki statyczne i pokrywy luków inspekcyjnych, na powierzchni statku powietrznego. Nitonakrętki mogą być montowane w wielu różnych materiałach, w tym w stali, tworzywach sztucznych, kompozytach i włóknach szklanych.