Wspólnie z drużyną często testujemy nowy ekwipunek treningowy, zarówno odzież jak i urządzenia do ćwiczeń. Od dawna bowiem postanowiliśmy trenować wyłącznie na najlepszym wyposażeniu, oraz używać wyłącznie rekomendowanego przez kolegów sprzętu. Buty są nieodłącznym elementem owego wyposażenia, dlatego też co jakiś czas zdarza nam się sprawdzać nowe serie obuwia, i wprowadzać do inwentarza drużyny te egzemplarze, które sprawdzają się najlepiej.

Nowoczesne obuwie do dyscyplin lekkoatletycznych

kolce lekkoatletyczneNa zawodach zdarzało nam się używać najróżniejszego rodzaju obuwia, od standardowych butów sportowych po wyspecjalizowane obuwie posiadające kolce stabilizujące. Te ostatnie buty wykorzystywane są najczęściej podczas zawodów lekkoatletycznych, gdyż sprawdzają się równie dobrze zarówno w trakcie czystych dyscyplin biegowych, jak i bardziej złożonych konkurencji. Niedawno naszą uwagę zwróciły nowoczesne kolce lekkoatletyczne, które wprowadzono do sprzedaży dopiero kilka miesięcy temu. Są to buty bardzo charakterystyczne, gdyż odbiegają wyglądem od typowego kroju obuwia biegowego, zamiast tego bardziej zbliżone są do butów sportowych ogólnego przeznaczenia. Największą różnicą, wyróżniającą ową serię butów od typowego obuwia biegowego są kolce stabilizujące, a raczej ich brak. Zostały one bowiem zastąpione stabilizatorami z tworzyw sztucznych, które spełniają dokładne tą samą funkcję co stalowe kolce w większości butów biegowych, choć są od nich nie tylko wytrzymalsze, ale również bardziej funkcjonalne i zauważalnie wygodniejsze. Stabilizatory rozkładają bowiem nacisk podczas biegu na całą powierzchnię podeszwy, znacznie skuteczniej pomagając w utrzymaniu równowagi w trakcie najszybszego biegu po niestabilnym podłożu, a głębokie profilowanie tym bardziej ułatwia pokonywanie dowolnego terenu, przydając się zwłaszcza podczas konkurencji skokowych na odkrytej ziemi, często utrudniającej szybkie poruszanie się po wyznaczonym torze.

Mimo pozornie delikatnej konstrukcji, owe buty znacznie przekraczają trwałością wszystkie dotychczasowe odmiany butów biegowych, co widoczne jest zwłaszcza w konkurencjach skokowych, w których uszkodzenia stalowych kolców zdarzają się najczęściej. Oprócz funkcjonalności, buty z nowej serii wyróżniają się również bardzo wygodnym krojem, a mimo masywnego wyglądu należą do najlżejszych i najbardziej komfortowych odmian obuwia sportowego. Nic więc dziwnego iż zastępują one coraz częściej tradycyjne buty biegowe we wszystkich konkurencjach do których zostają dopuszczone.