Beton zbrojony lub RCC to beton zawierający osadzone stalowe pręty, płyty lub włókna, które wzmacniają materiał. Zdolność do przenoszenia obciążeń przez te materiały jest zwiększona i z tego powodu RCC jest szeroko stosowany we wszystkich konstrukcjach. W rzeczywistości stał się najczęściej używanym materiałem konstrukcyjnym. Wzmocnione materiały są osadzane w betonie w taki sposób, że oba materiały razem wytrzymują przyłożone siły.

Włókna stalowe są bardziej wytrzymały niż zwykły beton

włókna stalowe do betonuWytrzymałość betonu na ściskanie i wytrzymałość na rozciąganie stali tworzą mocne połączenie, które wytrzymuje te naprężenia w długim okresie. Beton zwykły nie nadaje się do większości projektów budowlanych, ponieważ nie jest w stanie z łatwością wytrzymać naprężeń wytwarzanych przez wibracje, wiatr lub inne siły. Beton składa się z mieszanki cementu i kruszywa kamiennego, które z dodatkiem wody tworzą sztywną strukturę. Gdy stal o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie jest osadzona w betonie, materiał kompozytowy jest odporny na ściskanie, zginanie i rozciąganie. Taki materiał może być użyty do wykonania dowolnego rozmiaru i kształtu, do wykorzystania w konstrukcji. Główną cechą betonu zbrojonego jest podobieństwo jego współczynnika rozszerzalności cieplnej ze współczynnikiem rozszerzalności cieplnej stali, dzięki czemu eliminowane są naprężenia wewnętrzne powstałe w wyniku zmian rozszerzalności cieplnej lub kurczliwości. Po drugie, podczas utwardzania zaczynu cementowego wewnątrz betonu, odpowiada on cechom powierzchni stali, umożliwiając efektywne przenoszenie naprężeń między dwoma materiałami. Spójność między stalą a betonem jest wzmocniona przez szorstkowanie prętów stalowych. Po trzecie, na stali tworzy się filtr z powodu alkalicznego środowiska tworzonego przez wapno, dzięki czemu stal staje się wyjątkowo odporna na korozję. Stali nie można używać do wzmacniania betonu w niektórych konstrukcjach, takich jak budki do poboru opłat, które są wyposażone w odczyt identyfikatorów radiowych i maszyny wyposażone w magnesy. W niektórych projektach żywotność konstrukcji jest bardziej znacząca niż jej wytrzymałość, dzięki czemu stosuje się takie wzmocnienia, które są odporne na korozję, a co za tym idzie, zwiększają żywotność konstrukcji.

W związku z tym w konstrukcjach tych stosowane są wzmocnienia inne niż stal, takie jak sprawdzone włókna stalowe do betonu, które mogą być tak wytrzymałe jak stal i nie wymagają warstwy ochronnej odpornej na korozję. Takie konstrukcje są lekkie, mają długą żywotność i czasami są bardziej ekonomiczne.