Przeglądając strony internetowe producentów suwnic natkniemy się na bardzo bogatą ofertę zawierającą wszystkie podstawowe rodzaje wykorzystywanych powszechnie urządzeń dźwigowych tego rodzaju. Zachwyca ilość dostępnych rozwiązań technicznych czyniących przenoszenie i manipulację ładunkami wyjątkowo precyzyjnymi. Warto zwrócić na propozycje rodzimych producentów gdyż jest to sprzęt najwyższej jakości.

Kryteria podziału urządzeń suwnicowych

suwnice dwudźwigaroweNie każda suwnica zdaje egzamin w określonych warunkach toteż producenci oferują trzy rodzaje urządzeń suwnicowych umożliwiając jak najlepsze dopasowanie do potrzeb przedsiębiorstwa. Na zewnętrznych placach przeładunkowych najczęściej wykorzystuje się suwnice bramowe choć znajdzie się tam również miejsce dla suwnic pomostowych, których najczęstszych miejscem montażu są hale montażowej i magazynowe. Dość często wewnątrz hal pracują również suwnice półbramowe. Bez względu rodzaj suwnicy i miejsce pracy od każdej suwnicy oczekuje się innych parametrów roboczych. Dotyczy to najczęściej udźwigu, który musi być dostosowany do specyfiki przenoszonych ładunków. Parametr ten zależy w największej mierze od budowy mostu suwnicy składającego się z jednego lub więcej dźwigarów. Bardzo często stosuje się bardzo solidne suwnice dwudźwigarowe o dużej nośności. Ponadto pomiędzy dwoma dźwigarami mostu można zainstalować bardzo specjalistyczne wózki z kołem obrotowym umożliwiającym ułożenie ładunków pod dowolnym kątem na płaszczyźnie. Dźwigary mostu wykonuje się z bardzo wytrzymałej stali i najczęściej mają one kształt walcowaty lub konstrukcję skrzyniową. Wszystkie suwnice posiadają swój własny napęd dzięki czemu poruszają się po torowisku w ściśle określonej prędkości. W napęd wyposażone są również wózki poruszające się na dźwigarach suwnicy odpowiedzialne za manipulowanie ładunkami w pionie i w poziomie, poprzecznie do ruchu suwnicy. Na uwagę zasługują różne możliwości sterowania suwnicami, z kabiny operatora, za pomocą przewodowej skrzynki sterowniczej lub falami radiowymi. Wysoka jakość wykonania suwnicy oparta na bardzo dobrych projektach gwarantuje bezpieczeństwo pracy i dużą wydajność.

Świadectwem szczególnego podejścia producentów do bezpieczeństwa pracy jest wytwarzanie suwnic specjalnych pracujących w warunkach wybitnie niekorzystnych. Dotyczy to środowiska pracy z dużą ilością zanieczyszczeń stałych, szkodliwych substancji chemicznych, wysokich i niskich temperatur czy środowisku zagrożenia wybuchem. Producenci w takich sytuacjach wykonują w pełni odporne i bezpieczne w użytkowaniu suwnice.