Sztukateria styropianowa do wnętrz zyskuje na popularności w ostatnim czasie. Jej efektowny wygląd zależy od poprawnego docięcia i montażu elementów – tak, by wyglądały spójnie oraz schludnie. Naścienne elementy dekoracyjne do wnętrz najczęściej wykonane są ze styropianu lub poliuretanu. Oba te materiały są lekkie i odporne, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w najróżniejszych warunkach.
Prawidłowy montaż sufitowej listwy styropianowej
Prawidłowy montaż sztukaterii styropianowej przebiega w trzech prostych krokach: docięcie elementów, klejenie oraz malowanie. W pierwszej kolejności należy przygotować powierzchnię ściany do montażu dekoracji. Należy oczyścić ją z kurzu, pyłów, a także odtłuścić. Listew nie można montować w miejscach narażonych na powstawanie pleśni i grzybów – przed montażem dekoracji należy usunąć przyczynę powstawania w tych miejscach wilgoci, a także dokładnie osuszyć miejsce, w którym znajdzie się sztukateria. Aby połączenie listew w rogu ściany wyglądało schludnie należy przyciąć je pod odpowiednim kątem. Sztukaterię można przycinać pod dowolnym kątem w zakresie od 45 do 90 stopni. Cięcie elementów łączących się na płaskiej powierzchni ściany najczęściej powinno być poprowadzone pod kątem prostym, z kolei w rogach pokoju pod kątem 45 stopni. Przyciętą sztukaterię należy na sucho przyłożyć do ścian i sprawdzić, czy elementy mają odpowiednią długość, a kąty w miejscach łączenia są zgodne. Listwy styropianowe sufitowe przykleja się do ściany specjalnym do tego spoiwem lub klejem montażowym. Lepiszcze należy umieścić bezpośrednio na powierzchnię roboczą sztukaterii, a następnie przycisnąć ją do ściany w odpowiednim miejscu. Aby styki były jak najdokładniejsze, a efekt spełniał oczekiwania należy starannie wypozycjonować elementy. Powstałe podczas montażu szczeliny i styki należy następnie wypełnić odpowiednią szpachlówką do styropianu oraz akrylem. Nie należy używać silikonów, gdyż uniemożliwi to późniejsze malowanie elementów. Po wyschnięciu szpachlówki i akrylu należy następnie dokładnie zeszlifować miejsca styków – tak, aby były niewidoczne. Tak przygotowaną sztukaterię można następnie pomalować dwoma warstwami farby – może to być farba emulsyjna lub inna niezawierająca w swoim składzie rozpuszczalników, które mogłyby uszkodzić powierzchnię dekoracji.
Sztukateria wewnętrzna to wyjątkowo elegancka dekoracja naścienna. Odpowiednio dopasowane i zamontowane elementy doskonale sprawdzą się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych. Odpowiednie przygotowanie powierzchni oraz staranny montaż są kluczem do stworzenia oryginalnej ozdoby ścian.