Jeśli profil działalności przedsiębiorstwa wymaga utrzymywanie specjalnych temperatur, należy w takim przedsiębiorstwie zastosować specjalne monobloki chłodnicze, które spełnią wymagania w zakresie temperatury. Instaluje się je w komorach chłodniczych. Monobloki chłodnicze są łatwe w instalacji, posiadają również gotowe okablowanie. Posiadają zastosowania w gastronomii czy przy produkcji żywności, oraz wszędzie tam, gdzie znajdują się chłodnie bądź mroźnie.

Rodzaje monobloków chłodniczych

funkcjonalne monobloki chłodniczeNa rynku dostępne są monobloki, które można zamontować na ścianie komory chłodniczej, na jej dachu. Producenci urządzeń chłodniczych dbają, aby urządzenia nie zużywały zbyt dużo energii elektrycznej, zatem cały czas doskonalą oni swoje produkty. Funkcjonalne monobloki chłodnicze, które montuje się na ścianie lub suficie mogą osiągać temperatury z zakresu +5/+15°C, -5/+5°C oraz -18/-25°C. Posiadają elektroniczny panel sterowania i mają zdolność oświetlania komory. Urządzenie przystosowane jest do podłączenia specjalnych grzałek drzwiowych, posiada również grzałki lub specjalną tacę z rurą do odpływu dla skroplin. Aby urządzenie mogło pracować na zewnątrz w temperaturach nie niższych niż 10°C, należy je dodatkowo wyposażyć w opcje pracy na zewnątrz. Zastosowanie monobloków chłodniczych nie wymaga posiadania w chłodni specjalnych instalacji chłodniczych. Wystarczy jedynie wyciąć stosowny otwór na ścianie lub w suficie komory i zainstalować tam monoblok. Monobloki znajdują zastosowanie w komorach chłodniczych oraz mroźnych. Urządzenia stosowane również w chłodniach to agregaty chłodnicze, chłodnice powietrza oraz chillery. Na rynku dostępne są również specjalne komory chłodnicze, które maja już na wyposażeniu specjalny monoblok chłodniczy. Dzięki takiemu zastosowaniu nie potrzebne są dodatkowe urządzenia czy wykonywanie instalacji chłodniczych czy sanitarnych. Bardzo ważne przy wyborze odpowiedniego urządzenia chłodniczego jest jego energooszczędność ze względu na jego ciągłą pracę w celu utrzymania odpowiedniej temperatury w chłodni. Na rynku dostępne są monobloki idealnie nadające się do chłodni niewielkich rozmiarów, ale także takie dostosowane do komór chłodniczych o większej kubaturze.

Dzięki zastosowaniu specjalnych energooszczędnych monobloków chłodniczych można zminimalizować zapotrzebowanie na energię elektryczną. Układy chłodnicze, które można zainstalować w komorze chłodni zmniejszają koszty posprzedażowe. Nie wymagają posiadania specjalnej instalacji chłodniczej, więc są niezwykle funkcjonalne.