Modna i ciekawa aranżacja pomieszczeń jest bardzo ważna. Obecnie na rynku dostępnym jest wiele dodatków, które sprawią, że nasze domy zmienią się w nowoczesną i funkcjonalną przestrzeń. Coraz więcej firm powraca do produkcji sztukaterii, którą z pewnością pamiętają nasze babcie. Choć kojarzy się ona głównie z zabytkowymi budynkami, okazało się, że w dzisiejszych mieszkaniach również się sprawdza.

Jakie są rodzaje sztukaterii? 

sztukateriaW sklepach branżowych spotkamy różne rodzaje sztukaterii, którymi będziemy mogli udekorować swój dom. Możemy zaopatrzyć się między innymi w kasetony, rozety, czy listwy, które dzielimy na przypodłogowe, oświetleniowe oraz sufitowe. Sztukaterią bardzo dobrze można podkreślić przestrzeń, którą chcemy wyróżnić, tak by stała się centrum całego pomieszczenia. W związku z tym możemy zaakcentować obecność kominka w salonie, czy ozdobić lustra oraz okna. Dzięki temu optycznie obniżymy wysoki pokój, czy też wydłużymy niski. Wszystko zależy od tego jak dobierzemy zakupione materiały. Jednak zanim udamy się do sklepu najlepiej będzie zapoznać się również z tworzywem, którego powstaje sztukateria. Przede wszystkim należy wymienić tutaj styropian, który wyróżnia się tym, że jest tani i łatwy w montażu. Ponadto jest bardzo lekki, wytrzymały i możemy pomalować go na dowolny kolor. Drugim najpopularniejszym tworzywem jest poliuretan, który ma podobne właściwości do styropian, jednak przewyższa go trwałością. Ostatnim materiałem, z którego wywarza się ozdoby sufitowe oraz ścienne jest gips. To właśnie z niego dawniej wytwarzano sztukaterię. Jest bardzo trudny w produkcji jak i w montażu. Także decydując się na niego, będziemy musieli uwzględnić wizytę fachowca w naszym domu. Jeśli zaopatrzymy się w ozdoby, które zostały wykonane ze styropianu, to nie będziemy mieli problemu z tym, żeby zamontować je sami. Wystarczy tylko dokładnie oczyścić miejsce, w którym chcemy zamontować sztukaterię i upewnić się, że jest suche. Następnie przyklejamy ją do ściany bądź sufitu za pomocą specjalnego kleju, który również dostaniemy w sklepie. Jeśli jakaś listwa jest za duża, bez problemów możemy ją przyciąć.

Sztukateria powoli wraca do sklepów branżowych i naszych domów. Z pewnością jest to coś wyjątkowego i zapadnie w pamięć naszym gościom. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni na co się zdecydować i co będzie odpowiednie dla naszego pomieszczenia, powinniśmy porozmawiać z fachowcem, który z pewnością nam doradzi i pokaże jak prawidłowo zamontować listwę sufitową, czy rozetę.

Kategorie: Wnętrza