Co jakiś czas trendy w żywieniu zmieniają się i świat opanowuje nowa moda na kolejną dietę. Ostatnimi czasy na świeczniku jest gluten, a właściwie dieta bezglutenowa, promowana i stosowana przez coraz większą rzeszę społeczeństwa. Gluten, czyli białko znajdujące się w zbożach takich jak pszenica, jęczmień i żyto, zostało okrzyknięte winowajcą wielu chorób i dolegliwości. Produkty bezglutenowe mnożą się na półkach sklepowych, a ich producenci wciąż poszerzają ich asortyment. Czy gluten jest naprawdę tak niebezpieczny dla naszego organizmu?

Gluten nie dla każdego

słodycze bezglutenoweCzym powinniśmy się kierować, rezygnując z produktów glutenowych? Przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Każda dieta wykluczająca konkretny składnik ma swoje konsekwencje. Bezpodstawne i nieumiejętne wykluczenie ze swojego pożywienia glutenu może skutkować poważnymi niedoborami żywieniowymi. Dlatego po pierwsze: nie róbmy tego bez powodu, bo taka panuje moda. Po drugie: jeśli mamy powód, róbmy to pod kontrolą specjalisty. Jakie mogą być powody do podjęcia diety bezglutenowej? Przede wszystkim nietolerancja na ten właśnie składnik. Sprawi ona, iż będziemy musieli zupełnie zmienić sposób żywienia, zastępując tradycyjne produkty, ich bezglutenowymi odpowiednikami. Nawet słodycze bezglutenowe będą musiały zagościć na naszym stole, w miejsce ulubionych, do tej pory, cukierków. Istnieje kilka konkretnych objawów nietolerancji glutenu, które powinny zwrócić naszą uwagę. Problemy trawienne takie jak bóle brzucha, biegunki, zaparcia i wzdęcia, to najbardziej oczywiste sygnały ze strony naszego organizmu. Jednak wiele innych objawów może okazać się mniej jednoznacznych. Wśród nich migreny i przewlekłe bóle głowy, osłabienie mięśniowe, czy problemy ze stawami. Istnieją trzy uzasadnione przypadki, w jakich należy zastosować eliminację glutenu z pokarmu. Należą do nich: celiakia, alergia na gluten lub pszenicę, oraz nieceliakalna nadwrażliwość na gluten. Celiakia, inaczej choroba trzewna, polega na nietolerancji glutenu, prowadzącej do zmian w ścianach jelita, co skutkuje zaburzeniem trawienia. Jedynym sposobem jej leczenia jest właśnie całkowita eliminacja glutenu z diety. Objawy alergii natomiast są niemalże natychmiastowe, na krótko po spożyciu, a są nimi najczęściej wysypki skórne, a czasem problemy ze strony układu pokarmowego lub oddechowego. Najtrudniejsza diagnoza dotyczy nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten, gdzie niestety nie ma jednoznacznych testów, a diagnoza stawiana jest na zasadzie prowokacji, oraz wykluczenia pozostałych przyczyn. Jeżeli już zmuszeni jesteśmy do podjęcia diety bezglutenowej, nie bójmy się jej. Eliminacja produktów glutenowych może wydawać się trudna, jednak na półkach sklepowych znajdziemy naprawdę bogaty asortyment, od pieczywa po słodycze bezglutenowe. Z dostępnych półproduktów, oznakowanych jako wolne od glutenu, możemy także pokusić się o samodzielne wypiekanie pieczywa, czy tez słodkich wypieków.

Moda na życie bez glutenu jest obecnie bardzo popularna. Jednak pamiętajmy, że nieodpowiedzialna dieta może zdziałać więcej złego, niż dobrego. Bez konkretnych powodów, oraz rzetelnego wywiadu lekarskiego, zakończonego trafną diagnozą, nie warto narażać się na niepotrzebne konsekwencje. Każda eliminacja z diety ważnego składnika (jakim jest także gluten), jest dla organizmu swojego rodzaju szokiem. Jeśli zatem nie posiadamy jednoznacznych wskazań lekarskich, zamiast testować na sobie kolejną dietę, podejdźmy do odżywiania w sposób zdrowy i racjonalny.