Nawet najlepszy motocykl terenowy jest wyposażony fabrycznie tylko w podstawowe manetki, które mimo iż są zwykle dość wygodne, to jednak bywają bardzo przeciętne, w porównaniu do bardziej profesjonalnych odmian z wyższej półki. Dlatego też wielu kolegów wymienia je na lepsze modele zaraz po zakupieniu motocykla, zwłaszcza iż większość manetek nadaje się niemal do każdego modelu motocykla, niezależnie od producenta.

Profesjonalne manetki do motocykla wyczynowego

manetki crossPodczas wyczynowej jazdy na najtrudniejszych trasach, pewny chwyt na kierownicy motocykla jest niezwykle ważny. Łatwe sterowanie motocyklem i możliwość szybkiego hamowania lub zmiany biegów mogła czasem zaważyć na wyniku całej jazdy, aczkolwiek większość motocykli sportowych, nawet tych z najwyższej półki, nie posiadała zbyt wygodnych manetek. Profesjonalne, sportowe manetki cross były więc jednym z najbardziej poszukiwanych dodatków do motocykli, zwłaszcza tych używanych do profesjonalnej jazdy wyczynowej. Manetki wyczynowe miały bardzo głębokie i wyraźne profilowanie, a chwyt, nawet przy użyciu grubych rękawic motocyklowych był zawsze pewny i nie było możliwości by dłoń ześlizgiwała się z kierownicy przy co bardziej agresywnych manewrach czy nagłej zmianie biegów. Materiał zastosowany do wykonania wierzchniej warstwy owych manetek różnił się w zależności od producenta i ogólnego przeznaczenia. Manetki do długiej jazdy offroadowej zwykle były wykonane z tworzywa, przypominającego gąbkę. Nie męczyły one dłoni, nawet po bardzo długiej i intensywnej jeździe, a jednocześnie były przyjemne w dotyku i wygodne. Wyczynowe manetki, z kolei, miały powierzchnię bardziej podobną do grubej gumy, były o wiele twardsze niż pozostałe odmiany, i zapewniały przede wszystkim bardzo dużą responsywność, uniemożliwiając ślizganie się dłoni podczas kierowania motocyklem, nawet jeśli same manetki lub rękawice były mokre.

Jako że wiele tras organizowanych było również zimą, niektóre manetki, zwłaszcza do jazdy terenowej, posiadały zamontowane podgrzewanie. Pozwalało to na wygodną jazdę w każdych warunkach i eliminowało problem skostniałych dłoni przy jeździe podczas silnego wiatru czy niskiej temperatury. Podgrzewanie było regulowane tak, by nie przeszkadzało kierowcy w sterowaniu motocyklem, a zasilanie pochodziło bezpośrednio z akumulatora, więc manetki nie potrzebowały dodatkowego źródła prądu po ich zamontowaniu. Większość profesjonalnych manetek pasowała do znacznej części motocykli wyczynowych, zwłaszcza odmiany od najlepszych producentów.