Cegła jest niezwykłym materiałem, który przykuwa wzrok i może stawić zarówno budulec, jak i ciekawą ozdobę. Coraz więcej osób decyduje się odsłaniać surowe zabytkowe ściany, zamiast przysłaniać je tynkiem. Także w nowoczesnych domach tworzy się stylizacje z użyciem cegieł. Nie muszą to być zresztą nawet prostopadłościany. Dziś wystarczy, że zakupimy gotowe już płytki wykonywane ze starych cegieł. Takie rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze w pokojach dziennych oraz kuchniach, choć coraz częściej zaczyna być stosowane także w innych pomieszczeniach.

Ozdobna ściana z ceglanych płytek

płytki ze starej cegłyKilka lat temu odziedziczyłam po mojej prababci stary dom, który niestety nie nadawał się już do zamieszkania. Jedyne, co mogłam z nim zrobić, to zlecić fachowcom jego rozbiórkę. Postanowiłam jedynak zachować jakąś cząstkę tego budynku tak, aby mogła mi stale przypominać o przeszłości i bliskich mi zmarłych już osobach. Nie widziałam początkowo, co warto ocalić. Pomysł nasunął mi właściciel firmy zajmującej się rozbiórką starych obiektów. Powiedziałam, że warto zachować cegły z domu, który planuję zburzyć. Szybko sprawdziłam informacje na ten temat w Internecie i rzeczywiście upewniłam się, co do zasadności takiego postępowania. Wcześniej nawet nie pomyślałam o podobnym rozwiązaniu, choć widywałam w sklepach płytki ze starej cegły. Od razu wiedziałam, że chcę posiadać taki produkt. Zabrałam z placu rozbiórki sporą liczbę cegieł. Część z nich sprzedałam, a pozostałe postanowiłam dokładnie oczyścić. Niestety okazało się, że wiele z nich jest uszkodzonych i nie nadaje się w całości do wykorzystania. Postanowiłam nie rezygnować ze swojego pomysłu i zdać się na fachowców. Znalazłam bez większego trudu firmę zajmującą się tworzeniem płytek ze starych cegieł i zleciłam jej wykonanie dla mnie takiego towaru, jednak z dostarczonego przeze mnie materiału. Panowie odpowiednio wyczyścili klinkierówki, a następnie równo je przycięli i wyszlifowali ich powierzchnię. W ten sposób otrzymałam cudowne elementy dekoracyjne, które znalazły się na ścianie mojego salonu.

Czasami aranżacja wnętrza w taki sposób, aby upamiętniały one minione czasy, nie jest prosta. Umieszczenie na ścianie pokoju dziennego płytek wykonanych z cegieł pochodzących z domu mojej prababci kosztowało mnie całkiem sporo zachodu. Najważniejsze jest jednak dla mnie to, że efekt mojej pracy jest widoczny gołym okiem i można go będzie podziwiać przez wiele lat. Warto poświęcić nieco pieniędzy i czasu, aby mieszkać w takim domu, jaki sobie wymarzyliśmy.