W dyskusjach politycznych często używa się sformułowań takich jak lewica i prawica. Książki o tematyce prawicowej mogą mieć bardzo różny charakter, więc na samym początku warto jest zdefiniować czym jest myślenie prawicowe. Przede wszystkim chodzi o światopogląd. Do prawicy możemy zaliczyć zarówno konserwatystów, narodowców, libertarianów, jak i inne grupy progresywne. Jednak warto jest czytać książki o takiej tematyce, ponieważ pokazują, w jaki sposób nie dać się pochłonąć ideom, które często prowadzą do czegoś innego, niż głoszą to slogany.

Odważne myślenie prawicowe w książkach

odważne książki prawicowePrzede wszystkim tego typu literatura skupia się na tym, dlaczego nie warto jest stosować poprawności politycznej. Odważne książki prawicowe zwracają uwagę, że nie można prawnie definiować tego, jakich słów powinien używać obywatel, ponieważ to ingeruje w jego wolność osobistą. Publicyści w książkach pokazują również, dlaczego kapitalizm jest najwydolniejszym systemem gospodarczym, w którym każdy ma takie same możliwości prawne i od zaangażowania, pracy i pomysłu zależy wynik. Jest to duża przewaga nad publikacjami lewicowymi, które chcą wprowadzić równość zarobków, bez wprowadzania równości zaangażowania w pracę. Odważne książki prawicowe pokazują, że często równość jest źle definiowana i chodzi o równość wyników, a nie szans na ich osiągnięcie. Oczywiście osoby homoseksualne nie powinny obawiać się prawicy, ponieważ nie zależy im na ograniczaniu wolności. Jeżeli osoba homoseksualna jest aktywna w społeczeństwie i nie lamie prawa, nie będzie przez nikogo dyskryminowana, ponieważ zakazuje tego konstytucja. Prawica często zauważa, że ruchy lewicowe są agresywne i omawia sposoby na to, jak się przed tym bronić. W literaturze prawicowej wszystko nazwane jest w odpowiedni sposób, bez zbyt nasyconych emocjonalnie haseł. Jednak aby mieć pełen pogląd na daną sprawę trzeba analizować argumenty każdej strony politycznej i każdy aktywny intelektualnie czytelnik będzie o tym wiedział.

Książki prawicowe najbardziej cenione są za obiektywizm. Oczywiście osoba, która czyta taką literaturę nie powinna w żaden sposób dyskryminować zwolenników lewicy. Jednak dowiemy się, w jaki sposób rozmawiać z osobami, które głosują na lewicę, aby przekonać ich do naszej racji. Ważne jest to, aby w dyskusji poruszać kwestie moralne, które częściej ważniejsze są dla osób zainteresowanych lewicą, niż gospodarcze. Na tej płaszczyźnie najłatwiej jest się porozumieć, nawet jeżeli rozmówcy prezentują dwie różne skrajności światopoglądowe.

 

Kategorie: Świat