Koronawirus, który powoduje Covid-19, może przetrwać kilka dni na niektórych powierzchniach. Szacuje się, że długość jego życia jest różna, ale wirus może wyraźnie trzymać się wystarczająco długo, aby priorytetem stało się dezynfekowanie często dotykanych powierzchni, a także regularna dezynfekcja rąk szczególnie w przestrzeniach publicznych. Niezależnie od tego, czego się używa, ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo używać środka dezynfekującego.

Jak korzystać z produktów dezynfekujących

medyczne preparaty do dezynfekcji rąkPodczas dezynfekcji zdecydowanie najważniejszą kwestią jest czas, przez jaki środek dezynfekujący musi pozostać na ciele, aby zabić patogeny, a w tym przypadku w szczególności koronawirusa, który powoduje Covid-19. Żaden środek dezynfekujący nie działa natychmiast, większość z tych sprzedanych publicznie zajmuje kilka minut. Najlepsze jednak okazują się być w tym medyczne preparaty do dezynfekcji rąk. Różne czasy przebywania nie wskazują, że jeden środek dezynfekujący jest mniej lub bardziej skuteczny niż inny, ale czas przebywania nie jest jedyną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę. Prawidłowa dezynfekcja powinna obejmować mycie wstępne rąk, dezynfekcję preparatem medycznym, wycieranie i płukanie wodą. Tak się robi właśnie w szpitalach. Czyszczenie wstępne jest najważniejsze, ponieważ brud może chronić patogeny pod spodem, dlatego zanim zastosuje się preparat dobrze jest używać mydła i wody lub domowych środków czyszczących. Środki dezynfekujące mogą pozostawić lepką pozostałość, dlatego mało kto o tym wie, ale należy po użyciu opłukać i wytrzeć ręce sterylną ściereczką. Spośród preparatów, bardzo popularne są chusteczki dezynfekujące nasączone specjalnym środkiem, które mają na celu wyeliminowanie wirusa w stosunkowo szybkim czasie czterech minut. Najważniejsze jest to, że dostępne środki dezynfekcyjne są bezpieczne dla rąk, dla skóry i ogólnego zdrowia człowieka, zabijają skutecznie patogeny, które powodować mogą bardzo ciężką chorobę przenoszoną drogą kropelkową.

Jak widać, noszenie masek to nie wszystko, ważna jest skuteczna dezynfekcja rąk dobrymi, medycznymi preparatami. Powinno się je stosować nie tylko w obiektach publicznych, jak szkoły, banki czy na poczcie, ale i również w domach. Występują w różnych formach, można je dostać w nasączonych chusteczkach, w sprayu lub w żelu. Ważne jest to, ażebyśmy wszyscy przestrzegali zasad higieny. Warto myć ręce, a dezynfekując je nie może pozostać ślad brudu na dłoni. Dlatego najpierw stosujemy wodę i mydło, a potem chemiczne preparaty.