Ludzie każdego dnia używają swoich pojazdów, aby dojechać do pracy, szkoły, sklepu lub aby pokonać trasę pomiędzy miastami i dowieźć towar w wyznaczone miejsce. Profesjonalni kierowcy ciężarówek pokonują dystanse kilkusetkilometrowe lub większe, jeśli pracują w transporcie międzynarodowym. Gdy tak wiele godzin spędza się za kierownicą, powstaje potrzeba komunikacji z innymi użytkownikami drogi. W ubiegłym wieku powstał sprzęt, który kierowcy zaadaptowali na swoje potrzeby radiotelekomunikacyjne.

Podstawowe fakty o CB Radio

cb radio sklep internetowyCitizens’ Band Radio zaprojektowano i wprowadzono do użytku jeszcze w latach czterdziestych dwudziestego wieku. Miało to miejsce w Stanach Zjednoczonych i to właśnie tam urządzenie zyskało popularność w czasie kryzysu naftowego pośród kierowców ciężarówek, którym płacono za mile. Jak sama nazwa mówi, radio to miało służyć do komunikacji między obywatelami i właśnie w tym celu używa się go obecnie. W Polsce to urządzenie zyskało popularność dopiero w latach dziewięćdziesiątych, kiedy już było stosunkowo małe, lekkie i poręczne. Na początku dopuszczonych do użytku było tylko 28 kanałów. Do 2004 roku, aby móc nadawać w paśmie CB, trzeba było nie tylko zakupić radiotelefon, ale także uzyskać pozwolenie w Państwowej Inspekcji Radiowej, a później w Państwowej Agencji Radiokomunikacyjnej lub Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. Prawo jednak zmieniło się i zgodnie z rozporządzeniem Ministra Administracji i Cyfryzacji z 2014 roku nadawanie na terenie Polski w zakresie częstotliwości 26,960-27,410 MHz nie wymaga pozwolenia radiowego ani posiadania świadectwa operatora. Trzeba natomiast mieć przy sobie podczas jazdy odpowiedni dokument, który potwierdza, że urządzenie spełnia wymagania europejskich norm ETSI dla urządzeń CB. Należy wybierać tylko radia ze znak CE, który poświadcza dopuszczenie produktu do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Gdzie szukać sprzętu CB Radio Sklep internetowy z elektroniką samochodową to miejsce, w którym z pewnością znajdziemy to urządzenie oraz dedykowane akcesoria, takie jak antena Lemm. Takie oprzyrządowanie gwarantuje poprawne działanie sprzętu i pozwala uzyskać sygnał o doskonałej jakości.

Wynalezione w Stanach zjednoczonych Citizens’ Band Radio szybko zyskało popularność w tym kraju, a potem także rozpowszechniło się w Europie. W Polsce trzeba było posiadać na nie zezwolenie do 2004 roku. Od kilku lat nie wymaga się już pozwolenia od żadnej instytucji, natomiast trzeba posiadać dokumenty, które potwierdzają spełnienie przez sprzęt norm nakładanych przez Unię Europejską. W urządzenie CB możemy zaopatrzyć się w dedykowanym sklepie internetowym.