Strefa komfortu człowieka to szerokie pojęcie. Jednym z elementów tworzących nasz komfort pracy czy ogólnie rzecz nazywając bytowania jest powietrze jakim oddychamy. Zależy nam również na przebywaniu w odpowiedniej temperaturze otoczenia. Wtedy nasza praca staje się wydajniejsza, a życie nabiera pozytywnych wymiarów. Urządzenia wentylacyjne, nawiewowe, klimatyzacyjne i grzewcze zapewniają dostarczanie czystego powietrza o odpowiedniej temperaturze. Są one zaopatrzone w odpowiednie filtry, wyłapujące szkodliwe cząsteczki stałe oraz nieprzyjemne zapachy. Odpowiednio skonstruowane filtry wyłapują również szkodliwe drobnoustroje i grzyby. Tworzą środowisko wewnątrz budynków bardziej przyjaznym.
Wiele rodzajów filtrów ale jeden cel
Szybki rozwój różnych technologii nie pozostaje bez wpływu na branżę wentylacji i klimatyzacji. Dawne urządzenia, które pracowały bez filtrów lub zaopatrzone w słabej jakości jednostki filtrujące powietrze zastępowane są w filtry bardzo wysokiej jakości. Filtr do klimatyzacji bazuje na włókninach polipropylenowych i poliestrowych. Dla otrzymania filtrów o wysokich stopniach oczyszczania stosuje się włókno szklane, węgiel aktywowany i inne materiały sorpcyjne. Klasą samą w sobie są filtry HEPA zbudowane z włókien szklanych i aluminium. Zapewniają one czystość powietrza wymaganą w szpitalach, zakładach farmaceutycznych i spożywczych oraz w przemyśle elektronicznym. Oczywiście można je stosować również w domach i biurach. Najpowszechniej stosowane są jednak filtry kieszeniowe, kompaktowe i kasetowe z wkładami, które są jednorodne lub tworzą kombinacje różnych materiałów. Są to filtry niskich, średnich i wysokich stopni oczyszczania. Występują jako filtry wstępnego oczyszczania tworząc ochronę dla filtrów absolutnych wyłapując cząstki stałe. W zależności od wielkości urządzenia klimatyzacyjnego montujemy inne filtry. Do mniejszych urządzeń projektuje się filtry kasetowe lub kompaktowe. Mimo ich małych rozmiarów dzięki plisowaniu włókniny filtrującej uzyskuje się dużą powierzchnię filtrującą. Medium filtrujące zamocowane jest na ramkach z blach ocynkowanych, aluminiowych oraz z tworzywa sztucznego. Różnią się sposobem układu włókniny i jej składem natomiast służą temu samemu celowi. Dostarczanie czystego powietrza z sieci wentylacyjnej, klimatyzacyjnej lub grzewczej to jeden z priorytetów. Normy europejskie i krajowe w tym zakresie są bardzo wysokie, a firmy produkujące filtry muszą za nimi nadążyć. I tak też się dzieje.
Zastanawiając się nad wyborem instalacji klimatyzacyjnej musimy to sprawdzić klasę zamontowanego w niej filtra. Da nam to odpowiedź czym będziemy oddychać i gdzie możemy go użyć. Klasa filtra jest opisana na tabliczce znamionowej każdego z nich. Na szczęście każdy dobry producent i sprzedawca zawiera informację o filtrze w opisie ofertowym. Duży wybór urządzeń klimatyzacyjnych zaopatrzonych w dobre filtry powietrza pozwala zaopatrzyć każdy lokal w dobry i sprawdzony sprzęt.