W większości zakładów przemysłowych praca idzie znacznie sprawniej i szybciej, dzięki wysokiej mechanizacji i zastosowaniu różnego rodzaju maszyn, których prawidłowa praca uzależniona jest od dużej ilości podzespołów i elementów. Sercem każdego urządzenia jest mechanizm napędowy, który decyduje o sprawnym działaniu pozostałych części. Od czego zatem zależy sprawność i trwałość całej maszyny?

Prawidłowa konserwacja pasów napędowych płaskich

wysokiej jakości pasy napędowe płaskieCoraz więcej czynności, niegdyś wykonywanych przez człowieka i jego dłonie, jest zastępowanych przez znacznie sprawniejszą i przede wszystkim szybszą pracę maszyn przemysłowych. To bardzo duże ułatwienie, jednak niestety wadą takich urządzeń, zwłaszcza tych o skomplikowanych konstrukcjach, do pracy których wykorzystywana jest duża ilość różnego rodzaju podzespołów, mają tendencję do częstych awarii, a te znacznie opóźniają procesy produkcyjne i przynoszą znaczne straty. Od czego zatem zależy ich poprawna praca i jak można zapobiegać awariom? Rozwiązaniem mogą okazać się wysokiej jakości pasy napędowe płaskie. To od tych niepozornych elementów uzależniona jest sprawność maszyn, w których zastosowane zostały napędy pasowe. W ofercie producentów możemy znaleźć szeroki wybór modeli pasów napędowych. Pomimo różnego zastosowania ich budowa jest bardzo zbliżona. Większość tego typu elementów wyposażona jest w okładzinę cierną tylko z jednej strony – znacznie rzadziej zdarza się, by konieczna była powierzchnia tego rodzaju z obydwu stron pasa. Spotkać możemy elementy wykonane z kilku rodzajów tworzywa – obecnie może to być bawełna, poliester lub materiały NBR. Każdy z nich różni się zalecanym przeznaczeniem oraz trwałością, jednak w zasadzie każdy z wymienionych wariantów cechuje solidność i duża odporność na ścieranie, bowiem poniekąd taka jest specyfika pasów napędowych płaskich. Kolejnymi atutami takiego rozwiązania jest stabilność krawędzi oraz krótkie czasy wymaganego postoju. Nie bez znaczenia jest również niski pobór energii, konieczny do wykonania pracy, dzięki czemu jest to napęd bardzo ekonomiczny i tani w użytkowaniu. Montaż takiego elementu nie jest specjalnie skomplikowany, jednak dla bezpieczeństwa własnego i maszyny lepiej powierzyć to zadanie fachowcowi, który jednocześnie może ocenić stan urządzenia i wykonać przegląd.

Dzięki maszynom przemysłowym praca wykonywana jest znacznie szybciej i sprawniej. Aby ich działanie było prawidłowe, często wiele podzespołów i poszczególnych elementów musi odpowiednio spełniać swoje zadanie. W urządzeniach często można spotkać pasy napędowe, które odpowiedzialne są za wprawianie koniecznych elementów w ruch. Warto dbać o ich dobry stan.