Budowa własnego domu to dla wielu osób spełnienie najskrytszych marzeń i szansa na poprawę jakości życia. W praktyce niestety, zanim postawimy nogę na własnym kawałku podłogi, musimy stawić czoła wielu decyzjom i kosztom. Jeszcze zanim przystąpimy do budowy, konieczne jest załatwienie wszelkich niezbędnych pozwoleń i dokumentów, które umożliwią nam rozpoczęcie prac.

Ile kosztują fachowe badania gruntu?

fachowe badanie gruntuWielu z nas marzy o posiadaniu własnych czterech ścian, najlepiej z dala od miejskiego zgiełku, a znacznie bliżej natury. Pokazują to choćby najnowsze dane, dotyczące poziomu migracji ludności z miast do wsi. Nic dziwnego, domek jednorodzinny daje nam znacznie większe poczucie prywatności i swobody, a ilość przestrzeni do dyspozycji pozwala na poprawę jakości życia. Okazuje się jednak, że posiadanie odpowiedniej ilości oszczędności lub zdolności kredytowej to nie wszystko, by móc rozpocząć budowę. Zanim na działce budowlanej stanie pierwsza cegła, konieczne jest uzyskanie szeregu dokumentów i pozwoleń, które pozwolą nam na rozpoczęcie prac. Aktualne przepisy budowlane wymagają na przykład, aby przeprowadzone zostało fachowe badanie gruntu. Ma ono na celu rozróżnienie poszczególnych warstw i rodzajów podłoża oraz ustalenie poziomu wód gruntowych i ich tendencji do sezonowego podnoszenia się. Takie rozwiązanie pozwala na zaprojektowanie prawidłowego posadowienia, które zapobiegnie przedwczesnej degradacji budynku. Do uzyskania pozwolenia na budowę standardowego domku jednorodzinnego zwykle wystarcza badanie kategorii pierwszej, które sprawdzi się w przypadku lokali mieszkalnych parterowych, z poddaszem użytkowym, piętrowych, z podpiwniczeniem na prostych warunkach gruntowych. Zatem jeśli nie planujemy budowy piwnicy, która będzie zagłębiona na więcej niż jedna kondygnacje w gruncie, wówczas wystarczy nam podstawowa kategoria badania. Wykonaniem takiego zlecenia może zając się tylko osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. Na potrzeby badania powinno wykonać się co najmniej trzy odwierty (w praktyce zwykle wykonuje się cztery – w każdym narożniku przyszłego budynku). Głębokość zależy od planowanego podpiwniczenia. Koszt takiej usługi dla standardowego domku jednorodzinnego zwykle zamyka się w kwocie 1500 złotych.

Dom jednorodzinny to marzenie dużej ilości osób. Aby rozpocząć budowę wymarzonych czterech ścian, konieczne jest uzyskanie wszelkich pozwoleń i dokumentów, które pozwolą nam rozpocząć pracę. Jednym z nich jest opinia o rodzaju gruntu i poziomie wód gruntowych, wydawana przez praktykującego geologa, posiadającego odpowiednie uprawnienia.