Sezon zimowy skłania do odświeżenia garderoby i uzupełnienie jej o modne w tym sezonie swetry, rękawiczki i czapki. Podążając za najnowszymi trendami wybieramy najmodniejsze w tym sezonie wzory i kolorystykę. To co pozostaje niezmienne modne niezależnie od obowiązujących trendów to naturalne tkaniny, gwarantujące trwałość i jakość naszych ubrań. W przypadku zimowej garderoby będą to różne rodzaje wełny.

Naturalna elegancja w rękawiczkach z kaszmiru

rękawiczki z kaszmiru

Najpopularniejszym u nas rodzajem wełny jest wełna owcza, stosunkowo łatwo dostępna, z której wykonuje się najczęściej grube swetry, skarpety, szaliki, rękawiczki i czapki. Włókna wełniane są bardzo chętnie wykorzystywane w przemyśle odzieżowym ze względu na swoje wyjątkowe zalety. Przede wszystkim wełna jest bardzo ciepła. Powietrze zatrzymywane w strukturze naturalnego włosia doskonale zatrzymuje ciepło nawet jeżeli tkanina sama w sobie nie jest zbyt gruba. Drugą istotną właściwością włókien wełnianych jest dobra izolacja wilgoci. Włókna takie chłoną nawet do pięćdziesięciu procent. Odseparowując wilgoć od naszego ciała wełniane tkaniny pozostają równocześnie suche co zwiększa komfort ich noszenia. Poza tym wełniane tkaniny nie gniotą się i znacznie mniej brudzą. Wełnę pozyskuje się również z innych zwierząt jak kozy czy wielbłądy i z oczywistych względów ubrania z niej wykonane są droższe i rzadziej u nas spotykane. Wełnę z wielbłądów najczęściej wykorzystuje się w produkcji płaszczy natomiast wełna kozia jest delikatniejszą wersją tej owczej i powstają z niej przeważnie swetry, czapki i szale. Najdroższą wełną na świecie jest kaszmir. Jej włókna pozyskiwane są z kóz hodowanych w Azji, w rejonie Himalajów. Proces pozyskiwania tego rodzaju wełny jest skomplikowany stąd wysoka cena produkowanych z niej ubrań. Cechuje ją niezwykła delikatność i miękkość a wykonane z niej ubrania są jedwabiście gładkie i połyskliwe. Niestety nie są zbyt odporne na tarcia i dość łatwo je uszkodzić dlatego warto przemyśleć zakup pod kątem naszych potrzeb. Na przykład eleganckie rękawiczki z kaszmiru będą nas grzały i niewątpliwie doskonale wyglądały jednak używane zbyt intensywnie szybko się przetrą.

Ta najdroższa na świecie wełna cieszy się powodzeniem przede wszystkim wśród wielbicieli luksusowych ubrań. Jednak należy pamiętać, że nieumiejętne obchodzenie się z nią może doprowadzić do trwałego uszkodzenia. Kaszmir należy prać ręcznie w letniej wodzie, w łagodnych środkach do prania wełny i suszyć tylko w płaszczyźnie poziomej. Mokra wełna jest ciężka i powieszona może ulec trwałemu odkształceniu lub rozerwaniu.

 

Kategorie: Moda