Praca na zakładowej rozdzielni różniła się od jakiejkolwiek innej pracy na innych stanowiskach, gdyż w przeciwieństwie do większości zakładu, na naszym miejscu pracy nie mieliśmy do czynienia ze szkodliwymi substancjami, i nie obowiązywało nas noszenie standardowego stroju ochronnego. Nasza praca, jednak, miała swoje własne zagrożenia, więc przede wszystkim, na rozdzielni obowiązkowo nosiliśmy obuwie elektroizolacyjne. Mimo naszych najlepszych starań, przebicia prądu były w tak dużych urządzeniach niemal codziennym zjawiskiem.

Obuwie ochronne do pracy przy elektryczności

elektroizolacyjne kalosze ochronneNormalne buty ochronne, stosowane w pozostałych częściach zakładu, mimo iż zapewniały świetną ochronę nóg w razie jakiegokolwiek wypadku, w rozdzielni były niepraktyczne, a czasem wręcz stwarzały większe zagrożenie. Działo się tak przede wszystkim ze względu na otwarte urządzenia elektryczne, które często były projektowane bez osłon i izolacji, mając być wykorzystywanymi tylko w dedykowanym, zamkniętym pomieszczeniu. W razie jakiegokolwiek przebicia, normalne obuwie mogłoby dodatkowo przewodzić prąd, i doprowadzić do wypadku który nie mógłby powstać w przypadku użycia bardziej odpowiedniej formy obuwia roboczego. Z tego też powodu, głównym rodzajem obuwia jakie używaliśmy były elektroizolacyjne kalosze ochronne, które z racji zastosowanego materiału nie przewodziły prądu w ogóle. Takie kalosze niekoniecznie sprawdzały się na pozostałych odcinkach linii produkcyjnej gdyż były wykonane z cienkiego, gumopodobnego materiału i nie posiadały żadnych wzmocnień, więc nie chroniły przed uderzeniami. Nie były również odpowiednie do używania ich w miejscach, gdzie stosowano substancje żrące i szkodliwe. Na naszym miejscu pracy były one jednak idealne. Dzięki izolacji jaką zapewniały, mogliśmy śmiało pracować nawet przy włączonych maszynach, bez obawy o porażenie prądem, a jedyną rzeczą jaką musieliśmy mieć na względzie była suchość owych butów, gdyż woda bardzo łatwo przewodziła prąd, a mokre buty, nawet izolujące, nie zapewniały żadnej ochrony.

Podobnie jak pozostałe rodzaje obuwia roboczego, również i nasze buty były wyposażone w ciężką, grubą podeszwę, chroniącą przed uszkodzeniami. Buty te były przeznaczone do pracy, więc nie zużywały się łatwo, nawet mimo delikatniejszego materiału zastosowanego w ich produkcji, więc od czasu gdy pierwszy raz dostaliśmy je na przydział, nie było konieczności ich wymiany. Były tym bardziej wytrzymałe, iż wykonane zostały w jednym kawałku, więc nie rozrywały się z czasem i nie obluzowywały na szwach, gdyż ich nie posiadały.

Kategorie: Ochrona