W ostatnim czasie trychologia staje się bardzo popularną dziedziną. Jednak nie każdy z nas wie, jakie wykształcenie musi posiadać osoba, zajmująca się problemami dotyczącymi naszych włosów czy skóry głowy i co zrobić, żeby zostać w tej dziedzinie specjalistą, do którego ustawiać się będą kolejki.

Trychologia medyczna i kosmetologiczna

jak zostać trychologiemJeśli interesujesz się tematem trychologii, z całą pewnością zadajesz sobie pytanie „jak zostać trychologiem?” Trycholog to dość nowy zawód, którego tak naprawdę w polskim prawie nie ma. Co to znaczy? Że nie istnieje żaden zbiór kwalifikacji, uprawniający do podjęcia pracy jako trycholog. Dużo mówi się o kursach, które rzekomo przygotowują do pracy jako trycholog. Jak powszechnie wiadomo, większość tego typu kursów jest płatna, a więc kursant i tak zdobędzie określone kwalifikacje. To dlatego taki kurs nie gwarantuje, że dana osoba faktycznie zna się na rzeczy i przykładała się do zdobywania wiedzy z zakresu trychologii. Tak naprawdę dziedzina ta jest na tyle rozległa, że trycholog powinien stale się rozwijać i dokształcać. Zatem jeśli zależy nam na wizycie u dobrego specjalisty, najpierw dowiedzmy się jakie wykształcenie on posiada. Trychologia coraz częściej gości na uczelniach, jako osobny kierunek studiów. Osoby po studiach z całą pewnością mają dużo większą i bardziej usystematyzowaną wiedzę. Tak naprawdę trychologia jest powiązana zarówno z medycyną, jak i kosmetologią. To dlatego wśród trychologów nie brakuję kobiet, które z wykształcenia są kosmetyczkami. Takie osoby mają z całą pewnością solidne podstawy do tego, aby grono ich pacjentów stale się powiększało. Niektóre osoby dzielą trychologię na medyczną oraz kosmetologiczną. Ta pierwsza ma za zadanie dążyć do osiągania korzyści za pomocą procedur medycznych, związanych między innymi z naruszaniem ciągłości naskórka. Ten rodzaj może być wykonywany jedynie przez lekarzy. Z kolei trychologia kosmetologiczna, opiera się na nieinwazyjnych procedurach – głównie pielęgnacyjnych. Wykształcenie potrzebne do wykonywania czynności związanych z trychologią kosmetyczną może zdobyć każdy. Wystarczy odrobina chęci i zainteresowania tematem, a także samokształcenie. Pamiętajmy o tym, że trychologia rozwija się bardzo prężnie.

Jak widać, trychologiem może zostać teoretycznie każdy. Jednak nie każdy z nas może przeprowadzać specjalistyczne zabiegi oraz proponować konkretne leczenie. Jeśli mamy jakikolwiek problem związany z naszymi włosami, czy skórą głowy, konsultacja u trychologa kosmetycznego może okazać się niewystarczająca.

Kategorie: Szkolenia