Wyobraźmy sobie, że zamieszkujemy teren, na którym widnieje drzewo, które stanowi zagrożenie dla mieszkańców z uwagi na to, ze jest stare, a jego gałęzie spróchniałe. Albo pragniemy nasz teren przekształcić w piękny ogród, jednak nie możemy, bo znajduje się tam drzewo, które opuszcza liście i zasłania dostęp do promieni słonecznych. Wówczas pragniemy pozbyć się tego drzewa. Nie możemy jednak samowolnie tego robić, ponieważ poniesiemy kary.

Pozwolenie na wycinkę drzew – formalności

wycinanie drzew warszawaPrawo pozwala wycinać drzewa, ale tylko i wyłącznie pod pewnymi, określonymi procedurami. Jeśli chcemy się drzewa pozbyć, to w pierwszej kolejności należy złożyć odpowiedni wniosek do urzędu miasta lub urzędu gminy o pozwolenie na wycinanie drzew Warszawa jest miastem, w którym robi się to na masową skale, dlatego też dobrze jest przypatrzeć się temu, co jest napisane w warunkach wycinki założonych na stronie urzędu miasta stołecznego. Wniosek ten powinien zawierać odpowiednie uzasadnienie, które wiąże się z celem wycinania drzewa. Należy te papiery złożyć, a urząd ma trzydzieści dni na podjęcie decyzji. W tym czasie inspektorat ochrony środowiska wykonuje jednocześnie procedury, które wpływają na decyzję urzędu. Mierzona jest między innymi wysokość drzewa, średnica pnia wraz z obwodem. Określany jest gatunek oraz sprawdzane jest to, czy na danym drzewie nie zamieszkują ptaki, które znajdują się na liście ptaków chronionych. Jeśli decyzja urzędu będzie pozytywna, wówczas otrzymujemy na to kwit. Możemy wówczas szukać wykonawcy. Nie wolno tego robić na własną rękę, ponieważ jest to niebezpieczne i nielegalne. Firmy zajmujące się wycinką drzew są odpowiednio do tego przygotowani. Doświadczenie i dobry sprzęt pozwala na to, że szybko i bezpiecznie drzewo zostanie usunięte z danego terenu. Firmy te również sprzątają po samej wycince, dlatego też nie musimy się martwić o utylizację oraz porządek. Całość tego procesu trwa bardzo krótko, jednak jeśli chcemy się pozbyć drzewa, musimy tylko i wyłącznie działać według prawa.

Nie możemy ominąć powyższych procedur. Prawo jest w stosunku do tych czynności bezwzględne. Mimo, iż się ostatnio nieco zmieniło, to jednak nie każdy może dobrowolnie wycinać drzewa. Ochrona środowiska to temat delikatny i bardzo ważny. Tylko odpowiednie uzasadnienie i cel wycinki drzewa pozwala na to, ażeby osiągnąć swój cel, dlatego też warto jest dokładnie wypełnić wyżej wspomniany wniosek do urzędu miasta lub gminy. Trzeba również liczyć się z pewnymi kosztami wynikającymi z wycinki drzew.

Kategorie: Dom i Ogród