Każde urządzenie pomiarowe, które wykorzystywane jest w użytku profesjonalnym, wymaga odpowiednej kalibracji. W szczególności dotyczy to jednak tych urządzeń, które używane są w branży budowlanej czy też w budownictwie. Od wskazań tych urządzeń może zaleć bowiem funkcjonowanie firm działających w tych sektorach gospodarki.

Czy wzorcowanie mierników jest tanie?

tanie wzorcowanie przyrządów pomiarowychWszystkie urządzenia pomiarowe, które używane są w użytku profesjonalnym, wymagają odpowiedniej kalibracji jeszcze przed pierwszym użyciem. Dotyczy to szczególnie tych urządzeń, które używane są na przykład w energetyce, branży produkcyjnej, czy też budownictwie. Od wiarygodności wyników pomiarów wskazywanych przez te urządzenia, zależy bowiem tak naprawdę funkcjonowanie firm z tych sektorów gospodarki. Dlatego też zanim zaczniemy korzystać z tego typu urządzeń w użytku profesjonalnym, powinno je poprzedzić tanie wzorcowanie przyrządów pomiarowych. Wzorcowanie to procedura, której skutkiem jest uzyskanie przez dane urządzenie pomiarowe zaświadczenia, czy też certyfikatu udowodniającego, ze wyniki wskazywane przez dane miernik są zgodne z rzeczywistością. Procedura wzorcowania została wymyślona i wprowadzona po to, aby wyniki wskazywane przez poszczególne urządzenia pomiarowe od różnych producentów miały ten sam wzorzec miar, by mogły być ze sobą porównywane. Dlatego też wzorcowanie to procedura dosyć skomplikowana dzieląca się na dwa ważne etapy. Obydwa etapy odbywają się profesjonalnym laboratorium, które najpierw wykonuje testy danego urządzenia, aby upewnić się, że dany model miernika w ogóle nadaj się do wzorcowania. W tym celu sprawdza się, czy wyniki wskazywane przez dane urządzenia mieszczą się w granicach błędu pomiarowego, gdyż tylko takie urządzenia mogą być poddawane procedurze wzorcowania. Kolejny etap zaś to już właściwe wzorcowanie, polegające wprowadzeniu do pamięci danego miernika tak zwanego wzorca miar, czyli wartości, do której dane urządzenie musi się odnosić podczas pomiarów. Cały proces jest zakończony przyznaniem odpowiedniego certyfikatu danemu urządzeniu, dzięki któremu wyniki wskazywane przez dany miernik nie będą mogły być już poddawane w wątpliwość podczas ich wykorzystywania na przykład w czasie przetargów budowlanych i innych sytuacji.

Urządzenia pomiarowe odgrywają ogromną rolę w wielu różnych dziedzinach gospodarki. Z racji funkcji, jakie pełnia te urządzenia, bardzo ważna jest ich odpowiednia kalibracja, jeszcze przed pierwszym włączeniem. Dzięki tmeu wyniki wskazywane przez te urządzenia nie będą mogły być poddawane w wątpliwość.