Spinning to termin, który wywodzi się z kolarstwa. Jak powszechnie wiadomo, pasjonaci jazdy na rowerze, mają zimą i jesienią, naprawdę mało okazji do przejażdżek. Jednak na szczęście jest alternatywa, a jest nią rower spinningowy, czyli nic innego, jak rower stacjonarny, który niemal idealnie odwzorowuje jazdę na tradycyjnym jednośladzie. No może z wyjątkiem dziur w dogach i wybojów – ale to akurat zdecydowanie jego zaleta. 

Polecane rowery spinningowe 

polecany rower spinningowySpinning to ćwiczenia, które wykonuje się na specjalnie do tego przystosowanych, rowerach stacjonarnych. Takie rowery znamy zapewne z siłowni lub gabinetów fizjoterapeutycznych. Jednak są modele, które z powodzeniem możemy zainstalować we własnym domu. Są one bardzo ciche, i maksymalnie zminiaturyzowane, by nie zajmowały zbyt wiele miejsca. Rowery, jakie znamy z siłowni to bardzo drogi i zaawansowany sprzęt. Natomiast rowery przeznaczone do użytku domowego są znacznie tańsze, ale wcale nieodbiegające jakością – wręcz przeciwnie. Dobry rower spinningowy, przeznaczony do użytku domowego jest wyposażony bowiem w szereg czujników, monitorujących nasz puls, rytm serca, czy ciśnienie krwi. Nie wspominając o podstawowych wskaźnikach, jakimi są przebyty dystans, ilość spalonych kalorii, czy obliczanie średniej prędkości, z jaką poruszaliśmy się podczas treningu. Koszt porządnego roweru stacjonarnego, który możemy zainstalować u siebie w domu to koszt nie mniejszy niż kilka tysięcy. Oczywiście znajdziemy tańsze modele, nawet takie, które kosztują nieco ponad tysiąc złotych, jednak nie są one godne polecenia, ponieważ ich mechanizmy i zastosowane rozwiązania mogą być satysfakcjonujące jedynie w przypadku osób absolutnie początkujących. Polecany rower spinningowy znajdziemy w wielu sklepach internetowych. Jednak zawsze lepiej zasięgnąć wcześniej informacji w internecie. Tematyczne forum często są pełne osób, które są ekspertami w kwestii rowerów stacjonarnych i dzielą się swoją wiedzą zupełnie za darmo. Ich porady są bardzo cenne i zapewne wielu osobom pomogły one wybrać optymalny do potrzeb rodzaj roweru spinningowego. 

Koszt roweru stacjonarnego zależy od jego producenta, parametrów technicznych oraz zastosowanych rozwiązań. Oczywiście im więcej elektroniki, czujników i sensorów, tym wyższa będzie jego cena. Jednak miejmy świadomość, ze porządny rower spinningowy jest nie tylko uzupełnieniem treningu, ale może go z powodzeniem zastąpić. Dlatego większość profesjonalnych kolarzy posiada taki sprzęt i w zimowe dni szlifuje na nim formę do zawodów.