Każdy, kto jest właścicielem psa, dobrze wie, jak ważny jest ruch w postaci codziennych spacerów oraz zabaw. Jednak, aby móc bezpiecznie spacerować z czworonogiem, musimy zaopatrzyć się w odpowiednią smycz. Dlatego warto się dobrze zastanowić nad wyborem, ponieważ od jej rodzaju zależeć będzie komfort i wygoda nasza oraz psa podczas spaceru.

Wygodna i praktyczna smycz

smycz dla dużego psaNa rynku producenci przedstawiają szeroką ofertę smyczy dla psów niezależnie od posiadanej rasy, więc nie powinniśmy mieć problemów z dopasowaniem tej jedynej. Najważniejsze by smycz spełniała swoje funkcje i była praktyczna. Jest obowiązkowym wyposażeniem nie tylko podczas spacerów, ale również, pomaga mieć kontrolę nad psem w sytuacji, gdy m.in.: wybieramy się na wizytę do weterynarza, czy psiego fryzjera, jak również podczas podróży z psem. Przed jej zakupem należy zastanowić się nad kilkoma ważnymi czynnikami, które mają wpływ na wybór. Najważniejsza jest waga naszego czworonoga, ponieważ smycz dla dużego psa, będzie się różniła, z porównaniem do smyczy małych piesków. I tutaj panuje zasada, im większy pies, tym grubsza powinna być smycz. Do ciężkiej masy zaliczamy psy ważące ponad 25 kilogramów i dla nich należy wybrać grubą i wytrzymałą smycz minimum 2-2,5 cm szerokości. Jedynym wyjątkiem jest fakt, że pomimo swojej wielkości pies jest bardzo zdyscyplinowany, więc w tym przypadku smycz może być nieco lżejsza. Dlatego ważne, by również określić czy pupil należy do spokojnych psów, czy raczej jest bardzo aktywny. Musimy zwrócić również uwagę na długość oraz trwałość materiału, z jakiego jest wykonana smycz, jak i solidne wykończenie w postaci okuć, łączeń, a także wytrzymałość karabińczyka. W sklepach znajdziemy kilka rodzajów smyczy: najpopularniejsza i najprostsza to klasyczna, wykonana z różnych materiałów, zakończona z jednej strony karabińczykiem, a z drugiej rączką, smycz regulowana zakończona z obu stron karabińczykami, dzięki którym możemy dowolnie zmieniać jej długość. Kolejny rodzaj to smycz flexi ze wbudowaną rączką z mechanizmem, która automatycznie się wysuwa, gdy pies chce się nieco oddalić. Ważne, by dla psa większej rasy dopasować taką smycz, która będzie trwała i bezpieczna, która zapewni nam kontrolę nad czworonogiem, w każdej sytuacji.

Gdy już dobierzemy wszystkie ważne funkcje smyczy, które znacznie ułatwią prowadzenie naszego psa, warto również pomyśleć o kwestii estetycznej, ponieważ możemy dowolnie dopasować kolorystykę, wzór i ozdoby smyczy by podczas spędzania czasu z psem, również ładnie się prezentowała.