Niektórzy z nas pamiętają egzaminy, które zdawali w podstawówce na kartę rowerową, czy potem w gimnazjum na skuter i w końcu po ukończeniu 18 roku życia na prawo jazdy. Zazwyczaj jest to bardzo stresujący czas i nie wspominamy go najlepiej. Jednak oprócz pojazdów, które poruszają się wyłącznie na ziemi, możemy podjąć się próby zdobycia licencji lotniczej, która pozwoli nam nie tylko na latanie, ale przede wszystkim na zebranie wielu ekscytujących wspomnień.

Jak zrobić kurs samolotowy?

samoloty ultralekkie - kursKiedy stajemy przed wyborem licencji samolotowej, najlepiej jest zapytać się o zdanie doświadczonej osoby, która podpowie nam od czego zacząć. Jeśli chcemy zostać profesjonalnym pilotem samolotów pasażerskich będziemy musieli przystąpić do kursu, który po pierwsze nie jest tani, a po drugie wymaga od nas ogromnego zaangażowania. Ponadto musimy być bardzo odporni psychicznie, ponieważ będziemy odpowiedzialni za życie wielu ludzi. W związku z tym większość osób decyduje się na uzyskanie świadectwa kwalifikacji pilota UACP, które daje nam uprawnienia do latania samolotem ultralekkim. Maszyny te są jedno lub dwuosobowe i przy starcie nie mogą ważyć więcej niż 495 kilogramów. Możemy osiągnąć nimi nawet 270km/h, przy czym dodatkowo są wyposażone w spadochron, nie tylko dla załogi, ale całego samolotu. Oczywiście przed przystąpieniem do kursu musimy wykonać badania lekarskie, które wykonamy u lekarzy pracujących dla Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Nie trzeba się tym mocno stresować, ponieważ badania te są podobne do tych uzyskiwanych na prawo jazdy, więc jeśli tam nie mieliśmy problemów, to tutaj również powinniśmy dać sobie radę. Następnym krokiem jest wybór ośrodka, który szkoli nowych pilotów. Zazwyczaj możemy znaleźć je w pobliżu lotnisk aeroklubowych. Jeśli nie jesteśmy pewni swojego wyboru warto wpisać do wyszukiwarki samoloty ultralekkie – kurs i zapoznać się z opiniami innych osób, które korzystały z oferty danych ośrodków. Posiadając dużo wolnego czasu świadectwo kwalifikacji pilota UACP jesteśmy w stanie uzyskać nawet w miesiąc. Oczywiście zdobywamy wiedzę praktyczną i teoretyczną. Jednak większość osób z pewnością woli tę pierwszą. Podczas kursu spędzimy wraz z instruktorem około 28 godzin w samolocie, ucząc się wszystkich czynności. Dopiero po opanowaniu startu i lądowania zostaniemy zabrani na nasz pierwszy lot.

Nauka latania może być bardzo ciekawym doświadczeniem. Jednak musimy pamiętać, że przy samolotach ultralekkich uprawnienia otrzymujemy na 5 lat, a ich odnowienie łączy się z ponownym sprawdzeniem naszej wiedzy teoretycznej i praktycznej. Ponadto możemy latać tylko w dzień, przy dobrej pogodzie i w przestrzeni niekontrolowanej, czyli tam gdzie nie spotkamy m.in. samolotów pasażerskich.