Zabezpieczanie dużych i ciężkich ładunków na wysokościach jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa, nie tylko przenoszonego materiału, ale również osób pracujących czy przechodniów. Dzięki odciągom łańcuchowym, nazywanym inaczej łańcuchami transportowymi, pojawia się możliwość zabezpieczenia olbrzymich elementów konstrukcyjnych, maszyn rolniczych czy budowlanych.

Budowa odciągów łańcuchowych

odciągi łańcuchoweTransport ładunków o większych gabarytach, zarówno drogą lądową, kolejową, jak i morską, musi być w odpowiedni sposób zabezpieczony. Również podczas pracy z dźwigami, kiedy kilkutonowe ładunki są unoszone w powietrzu, należy je spiąć w taki sposób, aby nie zagrozić życiu żadnego z pracowników. Odciągi łańcuchowe, nazywane inaczej łańcuchami transportowymi służą właśnie do tego. Mocują one materiały i towary takie jak drewno, konstrukcje stalowe, maszyny budowlane czy rolnicze a także większe elementy konstrukcyjne, aby można je było w jak najbezpieczniejszy sposób przetransportować do miejsca docelowego. Mogą być zarówno jednoczęściowe, jak i dwuczęściowe, ale w obu przypadkach elementy składowe są podobne. Napinacz grzechotkowy umożliwia napięcie łańcucha, co jest ważne w czasie mocowania. W przypadku modelu jednoczęściowego, jest on połączony z łańcuchem a w drugim rodzaju, jest osobno. Sam główny element zakończony jest hakami i może występować pojedynczo lub łączony pomiędzy kilkoma sztukami. Haki skracające są natomiast niezbędne do skracania długości łańcucha. W ten sposób można przypiąć transportowany ładunek z niezwykłą dokładnością. Nie będzie w nim żadnego luzu, co uniemożliwi ruch przedmiotów. Ta modułowa budowa pozwala na tworzenie różnych konfiguracji, dopasowanych do przewożonego materiału. Przy kupnie odciągów łańcuchowych najważniejsze jest sprawdzenie ich atestów i certyfikatów. Tylko przedmiot w pełni sprawdzony, może posłużyć do pracy z tak ciężkimi przedmiotami. Ryzyko zerwania lub wygięcia łańcucha może spowodować wielkie niebezpieczeństwo, do czego nie wolno dopuścić. Jest to obecnie najlepsza oferta na rynku w kwestii mocowania ładunków. Z solidnymi odciągami łańcuchowymi, każda praca będzie w pełni wykonana.

Kwestia bezpieczeństwa w transporcie ciężkich ładunków jest niezwykle istotna, ponieważ nie dopuszcza do jakichkolwiek tragedii z tym związanych. Zastosowanie atestowanych i certyfikowanych odciągów łańcuchowych jest najlepszym wyborem, który niesie ze sobą możliwość zabezpieczenia każdego materiału, nawet takiego o nietypowym kształcie i dużych gabarytach.