Każda brama zawierająca automatykę, która odpowiada za jej otwieranie i zamykanie, musiała spełniać wszystkie standardy, które są wymagane podczas instalacji danego mechanizmu. Przed założeniem bowiem, należy się odpowiednio przygotować i sprawdzić, czy brama nadaje się do montażu mechanizmu do niej. To bardzo ważne, gdyż jeśli tak nie jest, to może okazać się, że mechanizm szybko dozna awarii lub nie będzie działał do końca sprawnie.
Jak przygotować bramę pod montaż?
Jeśli chce się założyć na bramę mechanizm automatyczny, to warto, jest na początku sprawdzić samą bramę i jej otoczenie. Jeśli podłoże, na którym znajduje się furtka ogrodzeniowa, jest miejscem błotnistym, często podtapianym przez wody opadowe lub ma zwyczajnie piaszczyste nieregularne podłoże, to nie nadaje się ono do montowania na nim mechanizmu. Dlatego należy przygotować pewne wywyższenie lub wylać stabilne podłoże pod urządzenie sterujące. Warto zainwestować w to, by nie było później problemu z maszyną podczas, chociażby opadów deszczu. Automatyka do bram przesuwnych wymaga również sprawdzenia stanu bramy. Warto przede wszystkim skupić się na tym, w jakim stanie znajduje się belka bramy, do której chce się ją przyczepić. Jeśli brama stała wcześniej w tym miejscu, to mogło dojść do korozji lub do niewytłumaczalnego zniszczenia innych materiałów. To ważne, by miejsce, do którego montuje się urządzenie, było sprawne i stabilne. Przed montażem, należy oczyścić dokładnie to miejsce i jeszcze raz przyjrzeć się jej mocy. Przed samym zakładaniem jednak należy dobrać odpowiednie siłowniki. Ich moc i wytrzymałość, najlepiej ustalić za pomocą odpowiednich parametrów. To właśnie one są wyszczególnione i opisane zarówno na bramach, jak i na samych urządzeniach. Jedną z ważniejszych jest waga bramy i ciężar, jaki jest w stanie znieść dany siłownik. Ważne, by zostawić odrobinę zapasu między tym, co może przesunąć siłownik, a rzeczywistą wagą bramy. Dzięki temu automat poradzi sobie również w przypadku grubej warstwy śniegu na wierzchu lub oblodzeniu.
Każda brama przed założeniem na niej urządzenia automatycznego wymaga dokładnego sprawdzenia i przetestowania jej elementów. Jeśli maszyna ma działać poprawnie, to musi być doczepiona do solidnej i sprawnej bramy. Jeśli wszystkie te warunki są jednak zachowane, to można zabrać się za instalację automatu. Warto pamiętać, że od jego zamontowania, zależy to, jak będzie później działał. Jeśli się nie jest pewien tego, czy robi się to dobrze, to najlepiej jest zatrudnić do tego profesjonalistę.