Refluks to przypadłość, która dotyka znacznie większej ilości osób niż może nam się wydawać. To tak naprawdę cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Taki stan rzeczy wywołuje nieprzyjemne dolegliwości, z którymi warto jest walczyć odpowiednimi sposobami. Najczęściej tymi dolegliwościami są: zgaga, pieczenie za mostkiem. Problem ten pojawia się w momencie, gdy chory zje obfity posiłek lub się położy. Cały ten problem zdrowotny związany jest z obniżonym napięciem zwieracza dolnego przełyku.

Dieta przy refluksie

odpowiednia dieta refluksowaOkazuje się, że z tak nieprzyjemnymi dolegliwościami również jesteśmy w stanie sobie poradzić. Wcale nie musimy przyjmować leków, które na jedno pomagają, a na inne szkodzą. Tak naprawdę refluks jesteśmy w stanie pokonać odpowiednio się odżywiając. Odpowiednia dieta refluksowa wcale nie jest skomplikowana i każda osoba jest w stanie na nią przejść. W diecie tej z pewnością ogromne znaczenie ma nie tylko jakość posiłków, ale również ich wielkość. Nie powinniśmy spożywać ogromnych porcji jedzenie. Osoba, która cierpi na refluks powinna jeść w taki sposób, aby się nie przejadać. Dzięki temu ryzyko wystąpienia objawów refluksu znacznie się obniży. Poza tym chorzy powinni zrezygnować z tłustych, ciężkich potraw. Najlepiej będzie, gdy chory zastosuje dietę lekkostrawną. Ważne jest również, aby ze swojej diety wyeliminować słodycze, które znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia objawów refluksu. Warto wyeliminować również ostre przyprawy. Dużo mówi się również o tym, że cierpiący na refluks powinni całkowicie zrezygnować zarówno z alkoholu, jak i z papierosów. Oczywiście jest to kwestia indywidualna i każdy chory ma prawo sam o tym zdecydować. Jednak w większości przypadków spożywanie alkoholu i palenie papierosów sprawia, że refluks męczy znacznie bardziej. Warto mieć to na uwadze i zdecydować się odrzucić zarówno jedno, jak i drugie. Tak naprawdę dieta na refluks wyklucza wiele potraw, jednak każdy organizm reaguje nieco inaczej. Dobrze będzie nauczyć się obserwować własny organizm.

Refluks to dolegliwość, a nie choroba. W dodatku możemy pokonać ją odpowiednią dietą, która wbrew pozorom nie jest wcale wymagająca. Jeśli nie do końca wiemy, w jaki sposób zestawić ze sobą konkretne produkty i posiłki, to dobrze będzie poprosić o pomoc specjalistę dietetyka, który opracuje dla nas plan żywieniowy, dzięki któremu nasze zdrowie ulegnie znacznej poprawie. Nie bójmy się wizyty u dietetyka, ponieważ nie jest ona niczym strasznym, a na pewno może nam pomóc i podpowiedzieć.