Sto trzydzieści lat temu Thomas Edison zakończył pierwszy pomyślny, długotrwały test żarówki. Wraz z pewnymi stopniowymi ulepszeniami, podstawowa technologia Edisona od tamtej pory oświetla świat. To się wkrótce zmieni. Jesteśmy u progu rewolucji oświetleniowej opartej na półprzewodnikach, która ostatecznie zastąpi żarówki Edisona o wiele bardziej energooszczędnym rozwiązaniem oświetleniowym.

Jak wygląda przemysłowy proces produkcji żarówek LED?

żarówki led gu10 3W neutralneOświetlenie LED półprzewodnikowe w końcu zastąpi prawie wszystkie setki miliardów lamp żarowych i fluorescencyjnych używanych obecnie na całym świecie. Aby zrozumieć, jak rewolucyjne są żarówki LED, a także dlaczego nadal są drogie, warto przyjrzeć się, jak są produkowane i porównać to z produkcją żarówek. W tym artykule omówiono sposób wytwarzania żarówek, a następnie porównano ten proces z opisem typowego procesu produkcyjnego żarówek LED. Zacznijmy więc od przyjrzenia się, jak produkowane są tradycyjne żarówki. Przekonasz się, że jest to klasyczny przykład zautomatyzowanego procesu przemysłowego dopracowanego w ponad stuletnim doświadczeniu. Chociaż poszczególne typy żarówek różnią się wielkością i mocą, wszystkie mają trzy podstawowe części: żarnik, żarówkę i podstawę. Filament wykonany jest z wolframu. Choć bardzo delikatne, żarówki led gu10 3W neutralne mogą wytrzymać temperatury 4500 stopni Fahrenheita i wyższe. Przewody łączące lub doprowadzające są zwykle wykonane z drutu niklowo-żelaznego. Drut ten jest zanurzany w roztworze boraksu, aby drut lepiej przylegał do szkła. Sama żarówka jest wykonana ze szkła i zawiera mieszaninę gazów, zwykle argonu i azotu, które wydłużają żywotność żarnika. Powietrze jest wypompowywane z bańki i zastępowane gazami. Znormalizowana podstawa utrzymuje cały zespół na miejscu. Podstawa jest znana jako „podstawa śrub Edisona”. Na zewnątrz zastosowano aluminium, a od wewnątrz szkło do izolacji. Początkowo produkowane ręcznie, produkcja żarówek jest obecnie prawie całkowicie zautomatyzowana. Po pierwsze, włókno jest wytwarzane w procesie znanym jako ciągnienie, w którym wolfram jest mieszany z materiałem wiążącym i przeciągany przez matrycę (ukształtowany otwór) do cienkiego drutu.

Następnie drut jest nawijany wokół metalowego pręta zwanego trzpieniem w celu uformowania go w odpowiedni zwinięty kształt, a następnie jest podgrzewany w procesie zwanym wyżarzaniem, zmiękczającym drut i ujednolicającym jego strukturę. Trzpień jest następnie rozpuszczany w kwasie. Po drugie, zwinięte włókno jest przymocowane do przewodów doprowadzających.