Gdyby wybór plecaka ograniczał się tylko do wybrania samej jego kolorystyki lub zadecydowania czy wybrać ulubionego bohatera z bajki a może pieska czy kotka było by to najprostsze zadanie świata. Wybór plecaków jest ogromny. Producenci oferują najróżniejsze modele, wzory, prześcigają się w funkcjonalności swoich produktów. Rodzic wybierając plecak musi zwracać uwagę na wiele aspektów. Jakich? O tym kilka słów poniżej.

Mądry wybór plecaka do szkoły

plecak coolpackWybierając plecak należy uwzględnić wiek i wzrost dziecka. Plecak powinien być jak najlżejszy. Maksymalnie niezapakowany powinien ważyć 1,2 kg. Szerokość powinna odpowiadać szerokości pleców dziecka a długością powinien on sięgać do kości miednicznej. Najważniejszym elementem plecaka jest jego usztywnienie na plecach. To ono czuwa nad prawidłową postawą dziecka. Jeśli kupimy plecak bez usztywnienia w przyszłości dziecko może borykać się z problemami i wadami kręgosłupa. Dodatkowo plecak powinien mieć wygodne i miękkie szelki, które się nie zsuwają i nie uwierają. Ważnym elementem są odblaski, które mają wpływ na widoczność dziecka w szare jesienne wieczory i sprawiają że dziecko jest bezpieczne. Są nawet podświetlane plecaki światłem ledowym, które poprawiają widoczność dziecka na drodze. Jest to dla przykładu plecak coolpack. Czasami oglądając plecaki mamy wrażenie, że wszystkie są takie same a różnią się jedynie ceną. Dlatego kuszą nas te najtańsze. Jednak cena związana jest z wysoką jakością i materiałami. Plecak powinien być wykonany z materiałów oddychających, lekkich, wodoodpornych. Muszą być one też dobrze zaimpregnowane. To ułatwi nam utrzymanie plecaka w czystości. Impregnat gwarantuje nam nie tylko wodoodporność, ale także mniejsze zabrudzenia. Zwróćmy także uwagę na ilość kiszeni. Zastanówmy się, czy wystarczy nam tylko jedna komora? Czy plecak ma boczne kieszenie na drobiazgi lub napoje? Czy kieszenie są termiczne? Dobrze jest też jeśli spód plecaka jest usztywniony lub posiada nóżki wówczas jego dno nie zniszczy się od ciągłego stawiania go na podłodze szkolnego korytarza.

Pamiętajmy, że pierwszy plecak będzie służył naszemu dziecku nawet trzy lata. Dlatego wybierzmy go dobrze i mądrze. Przejedźmy się do sklepu wraz z dzieckiem aby mogło przymierzyć różne modele. Sprzedawca posiadający specjalistyczną wiedzę na pewno podpowie nam co jest ważne w poszczególnym egzemplarzu. Wybór dizajnu możemy pozostawić już dziecku aby również miał swój udział w zakupie. W końcu to ono będzie z nim codziennie maszerować do szkoły.