Jak dokładnie tnie się akryl i czym można to zrobić? Otóż odpowiedzią są wycinarki laserowe. Jak działają? Kiedy promień lasera przechodzi przez materiał przedmiotu obrabianego, tworzy cięcie. Cięcie laserowe jest generalnie bardzo precyzyjne i czyste. Wygląd ciętych krawędzi zależy od materiału. Na przykład krawędzie ciętego drewna są typowe dla ciemniejszego brązu niż oryginalne drewno. Krawędzie akrylu nie zmieniają koloru i mają ładne błyszczące wykończenie po cięciu laserem.
Szybkie cięcie akrylu laserem
Co można zrobić z wycinarką laserową? Ogólnie rzecz biorąc, istnieją trzy zadania, które może wykonać wycinarka laserowa: cięcie, grawerowanie i znakowanie. Termin rzaz odnosi się do szerokości rowka wykonanego podczas cięcia. Zależy to od materiału i zależy również od konkretnych ustawień lasera. W przypadku wielu materiałów szczelina będzie wynosić od 0,05 mm (0,002 cala) do 0,5 mm (0,02 cala). Gdy wiązka lasera usuwa części wierzchniego materiału, ale nie przecina całego materiału to jest to grawer. Występuje jeszcze termin cechowania. Znakowanie ma miejsce, gdy laser nie usuwa materiału, ale na przykład zmienia kolor materiału. W przypadku wycinarek laserowych CO2 znakowanie jest najczęściej stosowane przy obróbce metali. Roztwór znakujący nanosi się na powierzchnię przedmiotu obrabianego. Po wyschnięciu roztworu znakującego wykonywany jest grawer. Ciepło lasera wiąże roztwór z metalem, tworząc trwały ślad. Jak widać niedrogie cięcie akrylu jest usługą bardzo profesjonalną. Maszyny laserowe CO2 są zdolne do cięcia i grawerowania różnych materiałów. Jednak są też materiały, których nie można przetworzyć. Może to być spowodowane tym, że laser nie może przeciąć materiału lub powstają toksyczne gazy. Nie można również używać materiałów bardzo łatwopalnych. W zależności od mocy i innych specyfikacji używanej maszyny maksymalna grubość ciętego materiału będzie się różnić. Moc wycinarek laserowych mierzona jest w watach. Typowe poziomy mocy mieszczą się w zakresie od 30 W do 120 W. Lasery o większej mocy są najczęściej używane tylko w zastosowaniach przemysłowych.
Istnieją materiały, które nigdy nie powinny być przetwarzane laserem, ponieważ prowadzi to do powstania toksycznych gazów lub pyłu, które mogą również uszkodzić maszynę. Materiały te obejmują takie rzeczy jak skóra i sztuczna skóra zawierająca chrom, włókna węglowe (węgiel), polichlorek winylu, poliwinyl butyrale (PVB), Politetrafluoroetyleny (PTFE / Teflon) a także dowolny materiał zawierający halogeny (fluor, chlor, brom, jod i astatine), żywice epoksydowe lub fenolowe