Dla wielu z nas wszystkie te tabele, liczby i wartości procentowe na opakowaniach stanowią wiele niezrozumiałych informacji. Istnieje jednak wiele korzyści, które można z tego wyciągnąć. Dowiedzmy się, co mówią nam etykiety. Większość etykiet zawiera ogólne informacje o wartości odżywczej produktu: jego kaloryczności, ilości białka, tłuszczów i węglowodanów, a także niektórych pierwiastków śladowych, takich jak sód czy wapń oraz witamin.

Dlaczego warto poznać skład produktów?

wartość odżywcza na etykiecieZ reguły taka informacja jest podana na sto gram produktu, ale czasami można zobaczyć przeliczenie na porcję i wskazanie, ile gramów znajduje się w jednej porcji lub ile porcji znajduje się w opakowaniu. Na niektórych opakowaniach gotowych produktów można zobaczyć tabele, które wskazują jaki procent dziennej wartości danej odżywki zawiera się w jednej porcji produktu. Takie wykresy zwykle znajdują się na widocznej stronie opakowania i służą głównie do szybkiego porównania produktów według kluczowych parametrów, takich jak kalorie, tłuszcze, cukier, sól. Często liczby te oznaczone są różnymi kolorami: czerwonym, żółtym, zielonym – ich znaczenie jest intuicyjnie jasne. Wartość odżywcza na etykiecie podawana jest w procentach. Istnieją orientacyjne liczby, które pomagają zorientować się w zawartości składników odżywczych bez skomplikowanych obliczeń. Dotyczą one substancji, które należy ograniczyć warto je zapamiętać. Czasami producenci sięgają po sztuczki, polegając na tym, że kupujący nie wykona obliczeń w supermarkecie. Oczywiście zazwyczaj nie dotyczą one najbardziej użytecznych substancji, których zawartość w diecie staramy się ograniczać. Czasami porównując liczby na etykiecie okazuje się, że w rzeczywistości lekki produkt zawiera prawie tyle samo tłuszczu lub kalorii, co zwykły. A czasami okazuje się, że jest jeszcze bardziej kaloryczny, ponieważ zawartość tłuszczu w produkcie wpływa na jego smak, dlatego warto korzystać z aplikacji i kalkulatorów, które właściwie będą określać składniki danego produktu spożywczego.

Należy mieć świadomość, że skład produktów na etykiecie jest podany w kolejności malejącej. Jeśli więc na opakowaniu znajduje się fraza o bogatej zawartości całych ziaren, a na liście składników są one bliżej końca, to tak naprawdę jest ich tam bardzo mało. Na etykiecie produktu często możemy zobaczyć słowo „naturalne identyczne smaki”. Wyobraźnia czerpie straszne chemikalia dodawane do produktu. Zastanówmy się, czym są aromaty i dlaczego są dodawane do produktów. Warto więc znać się na składnikach odżywczych.