Każdy początkujący inwestor zadaje sobie pytanie, w jaki sposób najlepiej rozpocząć inwestowanie? Ile potrzebuję pieniędzy na start? Czy nadaje się do inwestowania? Inwestowanie jest dziedziną dostępną dla wszystkich, którzy posiadają jakiś kapitał. Prawdą jest, że istnieją zawody, takie jak doradca inwestycyjny, gdzie człowiek kilka lat przygotowuje się do egzaminów i który jest chroniony prawnie, stąd ograniczoność związana z tytułowaniem.

Na czym polega inwestowanie?

gdzie lepiej inwestowaćO ile bycie doradcą inwestycyjnym jest chronione prawnie to nikt w Polsce nie zakaże nam inwestować nasze pieniądze. Pojęcie inwestowania jest bardzo szerokie i sprowadza się do szeregu akcji, które mają na celu kupienie udziału w jakiegoś rodzaju przedsięwzięciu, które docelowo ma nam przynieść zysk, a stronie, która emituje akcje bądź możliwość inwestowania w swój produkt, markę, firmę, obligacje docelowo ma przynieść zyski zarówno nam i sobie. Zasada inwestowania jest bardzo prosta, jeżeli przyjrzymy się funkcjonowaniu Giełdy Papierów Wartościowych. Na Giełdzie możemy kupić min. akcje danej firmy. Emitent, czyli firma, która chce sprzedawać akcje swojej firmy przystępuje do Giełdy i emituje akcje. Robi to, ponieważ potrzebuje pieniędzy: na własne inwestycje, na bieżącą działalność, na rozwój. Zamiast posiłkować się finansowaniem bankowym na zasadach pożyczki woli pieniądze zainwestować i je pomnożyć, przez co jest w stanie swoim akcjonariuszom wypłacać zwielokrotnioną kwotę inwestycji i pomnożyć również swój kapitał własny. Jest to tylko jeden z modeli inwestycyjnych, gdzie inwestujemy w firmy na Giełdzie Papierów Wartościowych. W praktyce, każda działalność biznesowa może być przedmiotem naszej inwestycji. Możemy również inwestować w waluty, obligacje, w wierzytelności i wiele innych. Na pytanie: gdzie lepiej inwestować; najlepiej udzielić odpowiedzi: tam, gdzie znamy mechanizmy funkcjonowania danego rynku i platformy dedykowanej do obsługi akcjonariuszy. Paradoksalnie, kurs inwestowania, czy to na GPW, czy FOREX, uczą w pierwszej kolejności obsługi i zrozumienia interfejsu związanego z platformą inwestorską.

Najgorszym możliwym sposobem inwestowania jest inwestowanie poparte cudzą zachętą bez jakiegokolwiek zweryfikowania źródła informacji i ich rzetelności. Jest to jedna z głównych bolączek początkujących inwestorów, których jednocześnie przekonuje się pewnym i szybkim zyskiem. Podstawą dla każdego inwestora jest wyrobienie w sobie inteligencji emocjonalnej, która w połączeniu z należytym przygotowaniem merytorycznym zapewni nam sukcesy w tej dziedzinie biznesu.