Wraz ze wzrostem i rozwojem gospodarki powstało wiele firm i przedsiębiorstw z kapitałem polskim oraz zagranicznym zatrudniających zarówno rodaków jak i cudzoziemców. Doprowadziło to do tego, że w jednym miejscu spotyka się grupa osób o różnych upodobaniach, zainteresowaniach, poglądach i priorytetach życiowych. Nie należy zapominać, że zdarza się iż mówią różnymi językami, posiadają różne wykształcenie i zajmują różną pozycję społeczną. Osoby te muszą codziennie spędzać w swoim towarzystwie kilka lub kilkanaście godzin.

Jak zintegrować pracowników?

integracja na ŚląskuKażdy pracodawca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że aby firma dobrze funkcjonowała i przynosiła zakładane zyski powinna mieć zdyscyplinowaną i zgraną załogę. Pracujące wspólnie osoby powinny się wspierać, pomagać sobie wzajemnie i dbać o miłą atmosferę i higienę pracy. Aby to osiągnąć należy zintegrować załogę, sprawić że się lepiej poznają, zrozumieją swoje potrzeby i zechcą tworzyć zgrany zespół. W tym właśnie celu organizowane jest wiele wyjazdów i wycieczek plenerowych dla pracowników. Będąc na wyjeździe grupa nauczy się wspólnie spędzać czas, dbać o siebie wzajemnie i doskonale rozumieć. Szczególnym powodzeniem i zainteresowaniem cieszy się integracja na Śląsku. Jest ona organizowana przez różnego rodzaju ośrodki, hotele i pensjonaty, dopasowana do potrzeb przyjeżdżających osób, ich zainteresowań i chęci na odpowiednie zorganizowanie czasu wolnego. Zgodnie z zamówieniem wyjazd integracyjny może być wzbogacony różnego rodzaju atrakcjami dopasowanymi do pory roku i potrzeb zainteresowanych. Mogą to być na przykład ogniska, kuligi, zabawa w paintball, wieczorki taneczne i zabawa do białego rana. Jest to bardzo dobry sposób na poznanie się wzajemne współpracowników, oraz zaobserwowanie ich reakcji i zachowań w różnych sytuacjach przez pracodawców.  Wyjazdy integracyjne zazwyczaj odbywają się weekendowo, połączone są z noclegiem. Najczęściej wybierane są spokojne ustronne miejsca. Rozpoczynają się kolacją wzbogaconą lampką alkoholu i wieczorkiem tanecznym. Pracownicy biorący udział w spotkaniu integracyjnym czują się wyróżnieni.

Pamiętajmy więc, że nic tak nie zbliży do siebie ludzi jak wspólny wyjazd i spędzenie kilku dni w swoim towarzystwie. Są to imprezy organizowane przez zakłady pracy i maja na celu zintegrowanie pracowników. Ich zadaniem jest pozyskanie jak najlepiej współpracującej ze sobą grupy osób w celu poprawy efektywności i wydajności pracy.  Najbardziej polecana jest integracja na Śląsku ze względu na atrakcyjną organizację i niewysokie koszty.