Uprawa roślin w celach spożywczych, czy to na własny użytek, czy też w celach zarobkowych, wiąże się z poszukiwaniem nowych wygodnych rozwiązań, które usprawnią pracę w ogrodzie czy na polu uprawnym, pozwolą na oszczędność czasu i pieniędzy, a przede wszystkim zadbają o wysokie plony. Jeśli chcemy, aby uprawiane przez nas warzywa czy owoce rosły zdrowo i cieszyły nas wysokim zbiorem, trzeba zapewnić im jak najlepsze warunki do życia. Na prędkość wzrostu upraw oraz na ich jakość wpływa światło słoneczne oraz wymagana ilość wody i składników odżywczych.

Jak bezproblemowo podlewać warzywa?

bezproblemowe nawadnianie warzywZapewnienie uprawianym przez nas warzywom wymaganej ilości światła słonecznego jest bardzo ważne. To dzięki promieniom słonecznym w zielonych częściach roślin może zachodzić fotosynteza. Pamiętajmy jednak, że zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża ilość słońca może uprawom zaszkodzić. Poparzenia słoneczne mogą być niebezpieczne szczególnie dla delikatnych gatunków, które wtedy lepiej uprawiać w szklarniach z rozproszonym światłem. Drugim warunkiem, jaki należy spełnić podczas pielęgnacji upraw warzywnych jest dostarczenie im odpowiedniej ilości wody. Sprawa wydaje się dość prosta, ponieważ jeśli posiadamy uprawy polowe, wydawać by się mogło, że opady atmosferyczne i wody gruntowe załatwia sprawę. Niestety nie jest to takie proste. Jeśli chcemy móc cieszyć się wysokim plonem, trzeba pamiętać o regularnym i dostosowanym do gatunku roślin nawadnianiu. Na bezproblemowe nawadnianie warzyw pozwoli nam instalacja nawadniająca, którą bez przeszkód możemy zamontować tak w ogródku warzywnym, jak i na polu uprawnym. Oczywiście koszty jednej i drugiej opcji będą się różniły. Na koszt takiej inwestycji główny wpływ ma odległość od punktu poboru wody (od studni czy zbiornika z wodą deszczową). Im dalej, tym dłuższe rurociągi potrzebne do doprowadzenia wody na pole, co niesie za sobą większe koszty. Jednak taka instalacja pozwala na bezproblemowe nawadnianie warzyw każdego kolejnego sezonu, ponieważ rozłożone w gruncie przewody z kroplownikami nie muszą być składane na zimę. Wystarczy jedynie spuścić wodę z instalacji.

Rozważając montaż instalacji nawadniającej należy wziąć pod uwagę szczególne wymagania uprawianych przez nas roślin. Nawadnianie może odbywać się za pomocą zraszania (instalacja ze zraszaczami stałymi lub ruchomymi), lub też za pomocą linii kroplujących, które podają wodę bezpośrednio do korzeni roślin. Ten drugi sposób pozwala na najbardziej efektywne zużycie wody oraz eliminuje przyczynę powstawania chorób grzybowych na liściach najbardziej narażonych na to gatunków.

Kategorie: Dom i Ogród